Burzliwe emocje i coraz trudniejsze wyzwania towarzyszą każdemu nastolatkowi, a u osób z ADHD codzienne życie jest jeszcze bardziej skomplikowane. Nierozpoznane zaburzenie często postrzegamy jako lenistwo, brak chęci, czy nieodpowiedzialność. Problemy szkolne typowe w tym okresie prowadzą do frustracji rodzica, a dziecko zamiast wsparcia i zrozumienia, często słyszy ostre słowa krytyki i porównywania do rówieśników. To wcale nie motywuje, a wręcz przeciwnie – zniechęca jeszcze bardziej. ADHD u nastolatków utrudnia koncentrację i regulację emocji, ale odpowiednie podejście rodziców może wiele zmienić. Dowiedz się, jak wspierać i motywować dziecko z zespołem nadpobudliwości!
Nadpobudliwość psychoruchowa, czyli ADHD, wcale nie mija z wiekiem, a diagnozę coraz częściej otrzymują nie tylko kilkuletnie dzieci, ale również nastolatkowie i dorośli. Badania mówią, że dotyczy nawet 6% uczniów, a co więcej, aż u 1/5 wcale nie jest rozpoznana.
W zależności od wieku objawy tego zaburzania mogą wyglądać nieco inaczej – w okresie nastoletnim coraz bardziej uwidaczniają się narastające problemy z nauką i niechęć w chodzeniu do szkoły. W wielu przypadkach duże trudności sprawia także budowanie satysfakcjonujących relacji – impulsywność i trudności z regulacją swoich emocji prowadzą do konfliktów. Objawy ADHD u młodzieży obserwujemy pod następującą postacią:
Rozpoznanie tych problemów i zrozumienie, że są one związane z ADHD, a nie z brakiem zdolności czy lenistwem, jest kluczowe. Dzięki temu rodzice i nauczyciele mogą wdrożyć odpowiednie strategie wsparcia, które pomogą dziecku lepiej radzić sobie w środowisku szkolnym.
ADHD u nastolatków często prowadzi do poważnych trudności w szkole, które są źródłem stresu zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Nawet niewielki bodziec może rozproszyć ucznia cierpiącego na zaburzenia uwagi. Trudność z utrzymaniem koncentracji przez dłuższy czas wpływa negatywnie na zdolność przyswajania nowych informacji, a to prowadzi do osiągania coraz gorszych ocen.
Nastolatek może mieć także problemy z punktualnym przychodzeniem na zajęcia i terminowym oddawaniem prac. Często odkłada wszystko na ostatnią chwilę, a to skutkuje gorszymi wynikami i notorycznym stresem. Częstym objawem jest zapominanie wyznaczonego zadania tuż po otrzymaniu polecenia, a tendencja do częstego przerywania czynności sprawia, że praca jest nieefektywna i niespójna.
Impulsywność to kolejny aspekt ADHD u nastolatków, który może prowadzić do problemów w szkole. Twoje dziecko może wtrącać się w trakcie lekcji, zadając pytania lub komentując bez pozwolenia. Jego nieprzemyślane reakcje mogą prowadzić do konfliktów zarówno z nauczycielami, jak i rówieśnikami. Impulsywne działanie przejawia się także w szybkim oddawaniu prac, bez dokładnego sprawdzania odpowiedzi.
Wychowywanie dziecka z ADHD to nie lada wyzwanie. Rodzice często zmagają się z następującymi trudnościami:
Rodzice mogą wiele zrobić, aby wspierać swoje dziecko z ADHD i pomagać mu w zmaganiach z wyzwaniami. Jak zwracać uwagę nastolatkowi, które zmaga się z nadpobudliwością?
Wsparcie rodziców i odpowiednie podejście do wychowywania nastolatka z ADHD znacząco poprawia jakość życia całej rodziny. Zrozumienie i empatia są kluczem do budowania pozytywnych relacji i skutecznego radzenia sobie z wyzwaniami związanymi z nadpobudliwością psychoruchową.
Jeśli chcesz zapewnić swojemu dziecko jak najlepsze warunki do rozwoju, pomimo trudności, z jakimi się zmaga, dobrym rozwiązaniem będzie terapia poznawczo-behawioralna. Odpowiednie techniki terapeutyczne sprawią, że nastolatek z ADHD nauczy się lepiej zarządzać swoimi emocjami i poprawi zdolności planowania swoich obowiązków. Praca z doświadczonym terapeutą pozwala także lepiej zrozumieć źródła swoich trudności i zwiększa samoświadomość zarówno na temat ograniczeń, jak i posiadanych zalet.
Źródła:
Chcesz umówić konsultację lub potrzebujesz porady z wyborem terapeuty?
Adres: ul. Romaszewskiego 11A/12,
Warszawa – Bielany
Email: kontakt@recyklingmysli.pl
Telefon: +48 535 260 553
Godziny otwarcia:
Pon-Pt: 08:00 – 21:00
Sobota: 09:00-15:00
Odwiedź nas na:
Baza wiedzy
Ataki paniki | Borderline |
ChAD | Depresja | Fobia | Stres | Zaburzenia lękowe | Zaburzenia nastroju | OCD | Zaburzenia | Zaburzenia osobowości
Przydatne linki
Terapia i wsparcie dla Ciebie
Psychoterapia poznawczo-behawioralna
Psychoterapia psychodynamiczna
Psychoterapia integracyjna
Psychoterapia dla młodzieży
Psychoterapia systemowa (rodzinna)
Psychoterapia indywidualna
Psychoterapia online
Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach
Psycholog sportu
Grupa terapeutyczna DDA
Diagnoza ADHD
Trening asertywności
Wypełnij formularz i prześlij zgłoszenie
Wypełnij formularz i prześlij zgłoszenie