ADHD u nastolatków – jak wspierać rozwój dziecka z zaburzeniem koncentracji?

Burzliwe emocje i coraz trudniejsze wyzwania towarzyszą każdemu nastolatkowi, a u osób z ADHD codzienne życie jest jeszcze bardziej skomplikowane. Nierozpoznane zaburzenie często postrzegamy jako lenistwo, brak chęci, czy nieodpowiedzialność. Problemy szkolne typowe w tym okresie prowadzą do frustracji rodzica, a dziecko zamiast wsparcia i zrozumienia, często słyszy ostre słowa krytyki i porównywania do rówieśników. To wcale nie motywuje, a wręcz przeciwnie – zniechęca jeszcze bardziej. ADHD u nastolatków utrudnia koncentrację i regulację emocji, ale odpowiednie podejście rodziców może wiele zmienić. Dowiedz się, jak wspierać i motywować dziecko z zespołem nadpobudliwości!

Jak wspierać dziecko z ADHD?

Jakie są objawy ADHD u nastolatków?

Nadpobudliwość psychoruchowa, czyli ADHD, wcale nie mija z wiekiem, a diagnozę coraz częściej otrzymują nie tylko kilkuletnie dzieci, ale również nastolatkowie i dorośli. Badania mówią, że dotyczy nawet 6% uczniów, a co więcej, aż u 1/5 wcale nie jest rozpoznana.

W zależności od wieku objawy tego zaburzania mogą wyglądać nieco inaczej – w okresie nastoletnim coraz bardziej uwidaczniają się narastające problemy z nauką i niechęć w chodzeniu do szkoły. W wielu przypadkach duże trudności sprawia także budowanie satysfakcjonujących relacji – impulsywność i trudności z regulacją swoich emocji prowadzą do konfliktów. Objawy ADHD u młodzieży obserwujemy pod następującą postacią:

  • Trudności z koncentracją – Twoje dziecko ma problemy z utrzymaniem uwagi na zadaniach szkolnych i domowych. Często przerywa pracę, a jego myśli łatwo się rozpraszają. Notorycznie zapomina o swoich obowiązkach, nie dotrzymuje terminów i gubi różne przedmioty. Zaczyna wiele zadań, ale mało z nich doprowadza do końca. W trakcie zajęć odpływa myślami i wydaje się niezainteresowane tym, co mówi nauczyciel.
  • Impulsywność – nastolatek często działa bez zastanowienia, podejmując pochopne decyzje i inicjując konflikty. Z trudem czeka na swoją kolej i przerywa innym w trakcie rozmowy. Wpada we frustrację, gdy musi czekać lub coś nie idzie po jego myśli.
  • Nadpobudliwość – jest najbardziej widoczna u młodszych dzieci, ale zmaga się z nią również wielu nastolatków. Syndrom ADHD sprawia, że siedzenie nieruchomo przez dłuższy czas sprawia problem, a potrzeba ruchu jest rekompensowana m.in. przez tupanie nogą, czy zabawę przedmiotami, które są pod ręką. Typowe jest także intensywne gestykulowanie, nieadekwatne do sytuacji.
  • Problemy z organizacją pracy i zarządzaniem czasu – nastolatek z trudem planuje codzienne obowiązki, nie oddaje prac terminowo i notorycznie spóźnia się w różne miejsca. Jest chaotyczny w swoich działaniach i przez złą organizację często czuje przytłoczenie, z którym nie umie sobie poradzić.
  • Słaba regulacja emocji – Twoje dziecko może reagować gwałtowną złością na drobne nieporozumienia i problemy, które nie wyprowadziłyby z równowagi innych osób. Doświadcza skrajnych emocji, szybko przechodząc od radości do smutku i z trudem radzi sobie nawet z konstruktywną krytyką.

Rozpoznanie tych problemów i zrozumienie, że są one związane z ADHD, a nie z brakiem zdolności czy lenistwem, jest kluczowe. Dzięki temu rodzice i nauczyciele mogą wdrożyć odpowiednie strategie wsparcia, które pomogą dziecku lepiej radzić sobie w środowisku szkolnym.

ADHD w szkole – częsta przyczyna problemów z nauką

ADHD u nastolatków często prowadzi do poważnych trudności w szkole, które są źródłem stresu zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Nawet niewielki bodziec może rozproszyć ucznia cierpiącego na zaburzenia uwagi. Trudność z utrzymaniem koncentracji przez dłuższy czas wpływa negatywnie na zdolność przyswajania nowych informacji, a to prowadzi do osiągania coraz gorszych ocen.

Nastolatek może mieć także problemy z punktualnym przychodzeniem na zajęcia i terminowym oddawaniem prac. Często odkłada wszystko na ostatnią chwilę, a to skutkuje gorszymi wynikami i notorycznym stresem. Częstym objawem jest zapominanie wyznaczonego zadania tuż po otrzymaniu polecenia, a tendencja do częstego przerywania czynności sprawia, że praca jest nieefektywna i niespójna.

Impulsywność to kolejny aspekt ADHD u nastolatków, który może prowadzić do problemów w szkole. Twoje dziecko może wtrącać się w trakcie lekcji, zadając pytania lub komentując bez pozwolenia. Jego nieprzemyślane reakcje mogą prowadzić do konfliktów zarówno z nauczycielami, jak i rówieśnikami. Impulsywne działanie przejawia się także w szybkim oddawaniu prac, bez dokładnego sprawdzania odpowiedzi.

Problemy wychowawcze z dzieckiem ADHD

Wychowywanie dziecka z ADHD to nie lada wyzwanie. Rodzice często zmagają się z następującymi trudnościami:

  • Problemy z nauką: trudności w koncentracji i organizacji pracy wpływają na osiągnięcia szkolne.
  • Słaba regulacja emocji: nastolatkowie z ADHD mają problemy z kontrolowaniem swoich emocji, co może prowadzić do częstych wybuchów złości.
  • Trudności w relacjach z rówieśnikami: impulsywność i nadpobudliwość utrudniają nawiązywanie i utrzymywanie relacji z rówieśnikami.
  • Ryzykowne zachowania: ADHD często wiąże się z podejmowaniem decyzji, które mogą prowadzić do niebezpiecznych sytuacji.

Mam dziecko z ADHD – jak postępować?

Rodzice mogą wiele zrobić, aby wspierać swoje dziecko z ADHD i pomagać mu w zmaganiach z wyzwaniami. Jak zwracać uwagę nastolatkowi, które zmaga się z nadpobudliwością?

  • Panuj nad swoimi emocjami i przyjmij do wiadomości, że problemy nie wynikają z lenistwa czy lekceważenia swoich obowiązków.
  • Staraj się kierować wszystkie uwagi w sposób jak najbardziej spokojny, a zarazem konkretny i zaoferuj dziecku swoje wsparcie w obowiązkach, które sprawiają mu trudności.
  • Wszelka krytyka powinna się odnosić wyłącznie do konkretnego zachowania, nie do osoby – unikaj nazywania dziecka leniem, bałaganiarzem czy nieukiem.
  • Pamiętaj o tym, że pochwały za każde, nawet niewielkie osiągnięcia, są kluczowe w rozwoju Twojego nastolatka i pomagają mu budować poczucie własnej wartości.
  • Nie wywieraj nadmiernej presji na osiągane wyniki i dbaj o to, aby dziecko czuło się kochane bezwarunkowo, bez względu na to, czy spełnia Twoje oczekiwania.
  • Pomóż nastolatkowi w organizacji pracy, tworząc razem z nim uporządkowane środowisko do nauki i dzieląc zadania na mniejsze etapy.

Wsparcie rodziców i odpowiednie podejście do wychowywania nastolatka z ADHD znacząco poprawia jakość życia całej rodziny. Zrozumienie i empatia są kluczem do budowania pozytywnych relacji i skutecznego radzenia sobie z wyzwaniami związanymi z nadpobudliwością psychoruchową.

Jeśli chcesz zapewnić swojemu dziecko jak najlepsze warunki do rozwoju, pomimo trudności, z jakimi się zmaga, dobrym rozwiązaniem będzie terapia poznawczo-behawioralna. Odpowiednie techniki terapeutyczne sprawią, że nastolatek z ADHD nauczy się lepiej zarządzać swoimi emocjami i poprawi zdolności planowania swoich obowiązków. Praca z doświadczonym terapeutą pozwala także lepiej zrozumieć źródła swoich trudności i zwiększa samoświadomość zarówno na temat ograniczeń, jak i posiadanych zalet.

 

Źródła:

  1. Borkowska A., Cierpiałkowska L., Grzegorzewska I., (2020), Psychologia kliniczna dzieci i młodzieży, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa
  2. Cierpiałkowska L., Sęk H., (2016), Psychologia kliniczna, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa
  3. Chrzanowska B., Święcicka J., (2002), Oswoić ADHD, Wydawnictwo Difin, Warszawa
  4. Jarema M., (2016), Psychiatria, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa
  5. Zimbardo P., Gerrig R., (2012), Psychologia i życie, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa

Dołącz do zajęć

Wypełnij formularz i prześlij zgłoszenie

Umów konsultację - Diagnoza ADHD

Wypełnij formularz i prześlij zgłoszenie