Terapia poznawczo-behawioralna (z ang. Cognitive Behavioral Therapy) skupia się na zrozumieniu w jaki sposób myśli mogą wpływać na uczucia i zachowanie. Łączy podejście poznawcze (badanie swoich myśli) z podejściem behawioralnym (działania, które podejmujesz). Ma na celu rozbicie przytłaczających problemów na mniejsze, dzięki czemu łatwiej jest sobie poradzić.
SPIS TREŚCI
Ideą terapii poznawczo-behawioralnej jest to, że nasze myśli i zachowania wpływają na siebie nawzajem. Zmieniając sposób, w jaki myślisz lub zachowujesz się w danej sytuacji, możesz zmienić sposób, w jaki się czujesz w życiu. Terapia pozwala na analizę wyuczonych nawyków, negatywnych sposobów myślenia i zachowania w celu dostosowania i przekształcenia ich w pozytywne.
W przeciwieństwie do terapii psychodynamiczcnej i psychoanalitycznej, CBT jest zakorzeniona w teraźniejszości i patrzy w przyszłość. Podczas sesji brane są pod uwagę wydarzenia i doświadczenia z przeszłości, ale nacisk kładziony jest raczej na bieżące problemy. Podczas sesji poznawczo-behawioralnej terapeuta pomoże Ci zrozumieć wszelkie negatywne wzorce myślowe, które posiadasz. Dowiesz się, jak one na Ciebie wpływają i co najważniejsze, co można zrobić, aby je zmienić.
Terapia poznawczo-behawioralna zwraca uwagę na to, jakie procesy poznawcze i behawioralne wpływają na siebie nawzajem i ma na celu pomóc w wydostaniu się z negatywnych schematów. Nacisk na podejście behawioralne lub poznawcze będzie zależał od problemu, z którym się zmagasz. Na przykład, jeśli cierpisz z powodu lęku lub depresji, nacisk może być położony na podejście poznawcze (myśli, przekonania). Jeśli cierpisz na chorobę, która powoduje niepożądane zachowania (np. zaburzenia obsesyjno-kompulsywne), prawdopodobnie skupisz się na podejściu behawioralnym (zachowaniach). Terapia poznawczo-behawioralna skupia się na rozwiązaniu problemu.
W niektórych przypadkach CBT jest stosowana u osób z długotrwałymi problemami zdrowotnymi, takimi jak przewlekły ból lub zespół jelita drażliwego (IBS), rak. Chociaż terapia nie może wyleczyć choroby fizycznej, może pomóc ludziom lepiej radzić sobie z jej objawami i obniżyć poziom stresu.
CBT stała się jedną z najbardziej popularnych form terapii rozmownej i jest zalecana w przypadku powszechnych zaburzeń psychicznych, takich jak depresja i lęk. Podczas leczenia terapeuta będzie z Tobą pracował aby pomóc Ci się skupić na „tu i teraz”. Pomoże Ci rozpoznać, w jaki sposób wydarzenia z przeszłości mogły ukształtować Twoje myślenie i zachowania, ucząc Cię, jak zarządzać myślami.
Relacje z terapeutą powinny być oparte na współpracy. Będziesz brać aktywny udział w terapii i wspólnie z terapeutą zadecydujesz dalszym przebiegu. Kwestie omawiane z terapeutą będą poufne i pozbawione osądów, aby zagwarantować Ci poczucie bezpieczeństwa i nową perspektywę.
Zazwyczaj pacjent uczestniczy w jednej sesji tygodniowo, przy czym każda sesja trwa 50 min. Na początku leczenia omówisz z terapeutą co chciałbyś zmienić, poprawić, usprawnić w swoim życiu. Zastanowisz się co chcesz zyskać dzięki terapii i wspólnie z terapeutą wyznaczysz cele na przyszłość. Razem z terapeutą będziesz pracować nad kolejnymi krokami prowadzącymi do zmiany. Terapeuta może również wyznaczyć Ci pewne zadania do wykonania po sesjach.
W miarę postępów terapii będziesz odgrywał coraz większą rolę w sesjach. Zaczniesz sam decydować o treści i strukturze sesji, bez pomocy terapeuty. Chodzi o to, by po zakończeniu terapii poczuć się na tyle pewnie i komfortowo, by móc kontynuować pracę samodzielnie.
Terapia poznawczo-behawioralna pomogła mi przełamać negatywne myślenie i wprowadzać w życie nowe sposoby zachowania. Jestem wdzięczna, że mogłam zmienić myśli i przekonania, które utknęły w moim umyśle w przeszłości i były nieadaptacyjne. Jestem wdzięczna, że miałam okazję uczestniczyć w sesjach. Mimo tego, że kończę terapię używam poznanych technik codziennie. Gorąco polecam CBT.
Ania
Terapia poznawczo-behawioralna ma na celu pomóc w zrozumieniu tego, co może wydawać się przytłaczającym problemem, poprzez podzielenie go na łatwiejsze do opanowania części. Te elementy to myśli, uczucia, działania, a nawet doznania fizyczne. Są ze sobą powiązane i mogą wpędzić Cię w pułapkę negatywnej spirali. Na przykład, jeśli Twoja relacja lub związek dobiegł końca, możesz myśleć, że poniosłeś (aś) porażkę i nie jesteś w stanie być w funkcjonalnym związku. Takie myśli mogą sprawić, że poczujesz się samotna (y) i zabraknie Ci energii. Kiedy tak się czujesz, raczej nie masz ochoty na spotkania towarzyskie lub poznawanie nowych ludzi. Ta negatywna spirala może wpędzić Cię w pułapkę poczucia izolacji i nieszczęścia.
Zamiast akceptować negatywne wzorce myślowe, CBT ma na celu pokazanie innych sposobów reagowania, tak aby można było wyrwać się z negatywnych cyklów. Nauczyć się na swoich błędach i iść dalej. Oczywiście to proces, który wymaga czasu i cierpliwości, aby wdrożyć bardziej adaptacyjne przekonania. Ten nowy sposób podchodzenia do życia może dodawać Ci energii i zaufania do siebie.
Ten mocno uproszczony przykład, ilustruje jak łatwo jest wpaść w pułapkę negatywnych cykli i jak zmiana sposobu myślenia i zachowania może wpłynąć na Twoją jakość życia. Podczas terapii poznawczo – behawioralnej nauczysz się rozpoznawać swoje myśli, zachowania i uczucia, ucząc się innych, potencjalnie bardziej pomocnych sposobów myślenia i zachowania.
Oprócz rozpoznawania negatywnych wzorców myślowych, terapia poznawczo – behawioralna może nauczyć Cię umiejętności, które pomogą Ci radzić sobie z różnymi problemami. Po rozwinięciu tych umiejętności będziesz w stanie korzystać z nich w przyszłości, kiedy będą Ci potrzebne.
Na przykład, jeśli masz fobię albo często odczuwasz lęk, możesz odkryć, że unikanie pewnych sytuacji może w rzeczywistości spotęgować Twój lęk. Stopniowe konfrontowanie się z lękami w kontrolowany sposób może pomóc w nabraniu wiary w swoje możliwości. Jeśli cierpisz na depresję, terapeuta może poprosić Cię o zanotowanie swoich myśli, abyś mógł im się przyjrzeć w bardziej realistyczny sposób. Może to pomóc w uzyskaniu perspektywy i rozpoczęciu przełamywania negatywnego cyklu.
Rozmowa z profesjonalistą, pomoże zdecydować, jaki rodzaj terapii jest dla Ciebie odpowiedni i jakie podejście należy rozważyć. W Recykling Myśli proponujemy darmową 15 minutową rozmowę, która może pomóc Ci rozjaśnić, która terapia mogłaby być najkorzystniejsza.
Teraz, gdy wiesz już nieco więcej na temat terapii poznawczo-behawioralnej, być może masz już przeczucie czy CBT jest dla Ciebie. Terapia poznawczo- behawioralna czerpie metody z podejścia skoncentrowanego na rozwiązaniach, idei dotyczących zachowania, wzorców myślenia i zadań wykonywanych po sesji, aby utrwalić sobie nowy sposób myślenia.
Zaangażowanie i wykonywanie powierzonych zadań jest integralną częścią CBT. Chociaż sesje oferują wsparcie i przestrzeń do zbadania swoich problemów, to właśnie praca wykonywana poza sesjami może mieć największy wpływ. Pozostając skupionym i wykonując zadania, szybciej osiągniesz postępy. W ten sposób będziesz mógł zacząć rozwijać silniejsze poczucie pewności siebie. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, wątpliwości skontaktuj się z nami.
Koszt indywidualnej sesji psychoterapii poznawczo-behawioralnej wynosi od 180 do 220 zł. Spotkania w naszym ośrodku Recykling Myśli na warszawskich Bielanach lub online I trwają 50 minut, a ich częstotliwość, to z reguły jedna wizyta w tygodniu.
Chcesz umówić konsultację lub potrzebujesz porady z wyborem terapeuty?
Adres: ul. Romaszewskiego 11A/12,
Warszawa – Bielany
Email: kontakt@recyklingmysli.pl
Telefon: +48 697 655 458
Godziny otwarcia:
Pon-Pt: 08:00 – 21:00
Sobota: 09:00-15:00
Odwiedź nas na:
Baza wiedzy
Ataki paniki | Borderline |
ChAD | Depresja | Fobia | Stres | Zaburzenia lękowe | Zaburzenia nastroju | OCD | Zaburzenia | Zaburzenia osobowości
Przydatne linki
Terapia i wsparcie dla Ciebie
Psychoterapia poznawczo-behawioralna
Psychoterapia psychodynamiczna
Psychoterapia integracyjna
Psychoterapia dla młodzieży
Psychoterapia Gestalt
Psychoterapia systemowa (rodzinna)
Psychoterapia humanistyczno-egzystencjalna
Psychoterapia indywidualna
Psychoterapia online
Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach
Psycholog sportu
Grupa terapeutyczna DDA
Grupa zdrowego odchudzania