Psychoterapia psychodynamiczna

Celem terapii w nurcie psychodynamicznym jest doprowadzenie nieświadomego umysłu do świadomości – pomoc w rozwikłaniu, doświadczeniu i zrozumieniu prawdziwych, głęboko zakorzenionych uczuć w celu ich zrozumienia. Przyjmuje pogląd, że nasza nieświadomość przechowuje bolesne uczucia i wspomnienia, które są zbyt trudne do przetworzenia przez świadomy umysł.

 

Dla kogo jest psychoterapia psychodynamiczna?

 

W celu zapewnienia, że wspomnienia i doświadczenia pozostają nieuświadomione, wiele osób rozwija mechanizmy obronne, takie jak zaprzeczanie i projekcje. Według psychoterapii psychodynamicznej, obrony często powodują trudności i nieadaptacyjne zachowania.

Podejście psychodynamiczne jest przeznaczone do pomocy osobom z szerokim zakresem problemów. Trudności z którymi może pomóc to np. lęk, uzależnienia, zaburzenia odżywiania, relacje (zarówno z samym sobą jak i z bliskimi). Psychoterapia psychodynamiczna jest pomocna w leczeniu depresji, dla osób, które straciły sens życia lub mają trudności w nawiązywaniu i utrzymywaniu relacji osobistych.

Chociaż nadaje się dla każdego, mówi się, że istnieje pewien typ osoby, która reaguje szczególnie dobrze na podejście, i czerpie więcej korzyści niż inni. Zazwyczaj tego typu osoby mają szczere zainteresowanie eksploracją swoje wnętrza i poszukiwaniem samowiedzy. Mają chęć rozwijania zdolności do autorefleksji i naturalną ciekawość swojego życia wewnętrznego i zachowań. Chcą zrozumieć siebie, swoje emocje i dzięki  temu zmienić swój sposób postępowania, jeżeli uznają to za pomocne. 

Jak działa terapia psychodynamiczna?

Podejście psychoterapii psychodynamicznej opiera się na założeniu, że nieświadomy umysł skrywa głęboko zakorzenione uczucia i wspomnienia, które mogą wpływać na sposób myślenia, odczucia i zachowania.

Terapeuci psychodynamiczni będą pracować zgodnie z tą zasadą, dostosowując swoje techniki i styl terapii do Ciebie. Relacja terapeutyczna jest równorzędna, podstawą jest bezwarunkowa akceptacja i zaufanie. Dzięki temu możesz eksplorować nieuświadomione wcześniej sposoby myślenia, uczucia oraz konflikty ukryte w nieświadomości, które mogą mieć wpływ na Twój nastrój i zachowanie.

Dzięki psychoterapii psychodynamicznej możesz mieć głęboki wgląd w swoje uczucia. Jeżeli będziesz świadomy(a) zinternalizowanych emocji i przekonań (które tkwią w Tobie od dawna) oraz tego, skąd się biorą, nie musisz ich odgrywać. Zyskujesz poczucie bezpieczeństwa i spokój wewnętrzny, dający większą wolność.

Abyś mógł (mogła) zrozumieć czym są „nieświadome trudności” i jak działa Twój umysł, terapeuci psychodynamiczni będą korzystać z technik, takich jak swobodne skojarzenia, przeniesienie terapeutyczne i interpretacja.

Swobodne skojarzenia 

Swobodne skojarzenia w psychoterapii psychodynamicznej to technika, która polega na tym, że swobodnie rozmawiasz z terapeutą. Niepotrzebne jest wcześniejsze kształtowanie myśli przed ich wypowiedzeniem, nie trzeba opowiadać treści w linearnej strukturze. Spontaniczność pozwala na wyłonienie się prawdziwych myśli i uczuć bez obaw o to, że mogą zostać odebrane przez terapeutę lub przez Ciebie jako bolesne, nielogiczne lub irracjonalne. Możesz być szczery(a) i otwarty(a), bez obawy przed oceną. Ze strony terapeuty otrzymasz wsparcie i bezwarunkową akceptację.

Przeniesienie

To przekierowanie uczuć do znaczącej osoby, szczególnie tych nieświadomie zachowanych z dzieciństwa, na terapeutę. Przeniesienie może przejawiać się w wielu formach, takich jak nienawiść, nieufność, skrajna zależność i gniew. Poprzez rozpoznanie i eksplorację tej relacji, klient może zacząć rozumieć swoje uczucia i rozwiązać konflikty z dzieciństwa, które dotyczyły relacji z bliskimi. 

Interpretacja

Terapeuta słucha uważnie, od czasu do czasu dzieląc się swoimi myślami lub interpretacjami tematów, które zdecydujesz się omówić. Będziesz mógł zadecydować czy zgadzasz się z przemyśleniami terapeuty, co o nich uważasz. Często punkt widzenia terapeuty może wnieść nowe spojrzenie na trudności.

Dzięki terapii nauczysz się nowych wzorców zachowań i sposobów myślenia. Ułatwią lepszą komunikację z samym sobą, pewność siebie i spokój wewnętrzny pomagając Ci przezwyciężyć wszelkie ograniczenia spowodowane nieświadomymi uczuciami.

Jak wyglądają sesje psychoterapii psychodynamicznej?

Sesje psychoterapii psychodynamicznej odbywają się raz w tygodniu i trwają około 50 minut. Ilość spotkań zależy od trudności, których doświadczasz, od cech indywidualnych oraz chęci do eksploracji swojej psychiki. Jeśli chciałbyś mieć więcej lub mniej sesji, porozmawiaj z terapeutą, aby opracować plan odpowiedni dla Ciebie. 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat terapii psychodynamicznej, masz pytania zadzwoń do nas lub skontaktuj się poprzez formularz kontaktowy. Jesteśmy po to, żeby Ci pomóc. 

  • Sylwia Cano-Dominguez

Psychoterapeuta

Umów konsultację - Diagnoza ADHD

Wypełnij formularz i prześlij zgłoszenie