Psychoterapia młodzieży

Postaw pierwszy krok
i rozpocznij swoją podróż

Psychoterapia dla młodzieży​

Psychoterapia młodzieży – czym jest?

Jeżeli Twoje dziecko próbuje radzić sobie ze zdrowiem psychicznym lub problemami emocjonalnymi, może traktować terapię tak samo, jak leczenie innych problemów, których doświadcza. Jeśli rower jest uszkodzony, potrzebuje serwisu. Jeśli złamie nogę, umawia się do ortopedy. To samo dotyczy kogoś, kto żyje z obniżoną pewnością siebie, trudnością z nawiązywaniem relacji, depresją lub lękiem. Warto zwrócić się o pomoc do specjalisty, jeżeli Twoje dziecko ma trudności. Okres dojrzewania to niesamowicie wymagający czas, ogromna ilość rzeczy w życiu nastolatka się zmienia. Jego sposób myślenia, ciało, znajomi, relacje. Zgłoszenie się do psychologa, psychoterapeuty to forma zadbania o to, żeby nastolatek znalazł się na drodze do życia w zgodzie ze sobą i ze światem.

 

Dlaczego terapia dla młodzieży jest pomocna?

Gdy dzieci wkraczają w okres dojrzewania i dalej w dorosłość, jest to wymagający czas. Wszystko wokół się zmienia i wszystko w nich również ewoluuje. Ciała się zmieniają, sposób myślenia, gospodarka hormonalna. Przyjaciele także przechodzą przez okres dojrzewania, co może prowadzić do zmian w przyjaźni, utraty przyjaźni i nawiązywania nowych relacji. Nie wspominając już o tym, że zazwyczaj będą chodzić do nowej szkoły, doświadczać zupełnie nowych stresorów, presji, zarówno ze strony szkoły, jak i pozytywnych i negatywnych doświadczeń, wyzwań w ich życiu.

Każdy nastolatek przechodzi przez okres dojrzewania. Niektórzy poradzą sobie sami, ale jednak większość poradzi sobie lepiej, jeśli po drodze otrzyma jakąś pomoc. Terapia jest jednym ze sposobów, aby uzyskać pomoc, której potrzebują, i wsparcie, którego szukają. Osoby dorastające mogą odczuwać wiele sprzecznych emocji, mieć dużo najróżniejszych myśli, które trudno im zrozumieć, zaakceptować czy zmienić. Dlatego bezpieczna przestrzeń i wsparcie może korzystnie wpłynąć na pewność siebie, samoocenę, akceptację swojego wyglądu, radzenie sobie ze stresem i presją. Czasami nastolatek może przechodzić okres buntu, dlatego warto zadbać o pracę nad relacjami z rodziną i przyjaciółmi, dać przestrzeń na rozmowę o pierwszych bliskich związkach z chłopakiem/dziewczyną.

 

Jak wygląda psychoterapia dla młodzieży?

Terapia pozwala nastolatkowi wyrazić siebie i mówić o rzeczach, które go niepokoją lub których doświadcza, bez obawy, że zostanie oceniony. Pozwala na otwartość i szczerość w sprawach, o których na razie może być im trudno rozmawiać z rodzicami. Ważne, aby wyjaśnić dziecku, że terapia jest bezpiecznym miejscem. Terapeuta nie może mówić o tym, co dzieje się na sesjach i może jedynie przedstawić rodzicom ogólny zarys możliwych rezultatów. Wyjątkową sytuacją, o której terapeuta informuje rodziców są aktywne plany samobójcze lub doniesienia o znęcaniu się. Jeżeli masz wątpliwości, pytania, skontaktuj się z nami. Z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania. Jeżeli będziesz chciał/chciała, możesz przyjść na pierwszą sesję z terapeutą, żeby opowiedzieć krótko o sytuacji, w której jest dziecko.
Terapeuta zachowuje tajemnice powierzone poufnie przez swoich pacjentów. Oznacza to, że nastolatek może całkowicie otworzyć się przed terapeutą, wiedząc, że nikt inny nie dowie się, co mówi podczas sesji. Umożliwia bezpieczną przestrzeń do porozmawiania o problemach takich jak depresja, obniżenie nastroju, niepokój, lęk, próby samobójcze, okaleczenia, zaburzenia odżywiania, wydarzenia traumatyczne, uzależnienia czy izolacja.*

*to oczywiście tylko niektóre z przykładów

 

Kiedy warto rozważyć terapię dla dziecka?

Jeśli Twoje dziecko ma trudności w relacjach z rówieśnikami, przyjaciółmi, rodziną albo wydaje się, że jego osobowość lub temperament uległy znacznej zmianie, warto, aby uczęszczał na co najmniej kilka sesji z terapeutą. Jeżeli zauważyłaś/eś, że dziecko ma obniżony nastrój, jest przygnębione, tym bardziej warto umówić się na konsultację ze specjalistą. Psychoterapeuta może porozmawiać z dzieckiem na tematy takie jak samookaleczenia, myśli lub próby samobójcze, używanie alkoholu lub narkotyków, uzależnienie od telefonu, komputera, jeżeli będzie taka potrzeba. Rozmowa z profesjonalistą pozwoli im wyrazić swoje myśli i uczucia. Otrzymają wsparcie i możliwość porozmawiania o rzeczach, o których niekomfortowo rozmawiać z rodziną czy przyjacielem/przyjaciółką.

 

Efekty psychoterapii młodzieży

Psychoterapia pomaga w odkryciu samego siebie (kim jestem, jakie ma wartości, co lubię, jakie mam potrzeby, gdzie są moje granice), zbudowaniu pewności siebie, samooceny, nauczeniu się jak radzić sobie ze stresem, wyzwaniami, zmianą, presją. Terapeuta jest otwarty i uważnie słucha, skupiając swoją uwagę na nastolatce/nastolatku, co pozwala zbudować wzajemne zaufanie. Psychoterapeuta zadaje pytania, odzwierciedla uczucia, parafrazuje, co umożliwia lepsze zrozumienie siebie przez dorastającego. Dzięki temu, że zaczyna poszerzać swoją samoświadomość, jest mu/jej łatwiej podejmować decyzje, poczuć się pewnym siebie, podwyższyć swoją samoocenę, wyznaczać wartości, którymi chce się kierować w życiu, nawiązywać wartościowe relacje i budować swoją przyszłość.

Umów konsultację - Diagnoza ADHD

Wypełnij formularz i prześlij zgłoszenie