Dbanie o zdrowie psychiczne podczas pracy w domu

Kiedy pracujesz w domu, zachowanie zdrowej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym może być trudne. Może się okazać, że godziny Twojej pracy rozłożone są we wszystkich porach dnia i nocy, nie masz wystarczająco dużo ruchu ani czasu na spotkania towarzyskie. Może to prowadzić do problemów ze zdrowiem psychicznym. Poniżej omówimy kilka wskazówek, jak dbać o zdrowie psychiczne, pracując w domu zdalnie.

homeoffice 1

Ustal harmonogram i spróbuj się go trzymać

Jeśli to możliwe, staraj się zaczynać i kończyć dzień pracy o tej samej porze każdego dnia. Stworzy to poczucie struktury dnia i da Ci coś, na co będziesz mógł czekać z niecierpliwością.

Jednym z najlepszych sposobów dbania o zdrowie psychiczne podczas pracy w domu jest ustalenie harmonogramu i trzymanie się go. Dzięki rutynie poczujesz większą kontrolę nad swoją pracą i łatwiej będzie Ci robić przerwy, gdy będziesz tego potrzebować.

Ponadto warto zaplanować czas na lunch i inne przerwy. Uwzględnienie ich w codziennym harmonogramie pracy sprawi, że będziesz z nich korzystać i pomoże Ci uniknąć pracy przez cały dzień.

Uczyń swoje miejsce pracy komfortowym

Kiedy pracujesz zdalnie, miejsce pracy prawdopodobnie znajduje się w Twoim domu. Home office może utrudniać oddzielenie życia domowego od zawodowego. Aby to ułatwić, warto zadbać o to, by miejsce pracy było wygodne i komfortowe.

Jeśli to możliwe, postaraj się ustawić swoje miejsce pracy w pobliżu okna z naturalnym światłem. Pomoże Ci to poczuć więcej energii i zmniejszy zmęczenie oczu. Niedawno przeprowadzone badania wykazały, że dorośli, którzy mają dostęp do naturalnego światła, śpią lepiej.

Jak poradzić sobie z rozpraszaczami i utrzymać koncentrację?

Jednym z największych wyzwań związanych z pracą w domu jest utrzymanie koncentracji i energii. Łatwo jest się lenić, gdy nie ma nikogo, kto mógłby Cię nadzorować.
Zadbaj o to, aby miejsce pracy było wolne od rozpraszaczy uwagi. Nie włączaj telewizora, ogranicz social media, przeglądanie memów i filmików na youtubie i zmniejsz korzystanie z Internetu do niezbędnego minimum. 

 

Zaplanuj czas na obowiązki domowe

Pewnie zdarzyło Ci się, że podczas home office od pracy odciągnęły Cię domowe obowiązki takie jak brudne naczynia w zlewie, pranie, gotowanie, bałagan w szafie czy zakupy. Rozwiązaniem w tej sytuacji będzie wydzielenie czasu obowiązki domowe – najlepiej po pracy.
Pomoże to skupić się na pracy i zminimalizuje rozpraszanie uwagi.

Ustal z domownikami lub lokatorami zasady wspólnego funkcjonowania w czasie pracy.

Jeśli członkowie rodziny nie są przyzwyczajeni do tego, że pracujesz w domu, porozmawiaj z nimi i poproś ich, aby Ci nie przeszkadzali. Możesz umieścić na drzwiach kartkę informującą domowników, że jesteś w trakcie wykonywania ważnego zadania lub rozmowy telefonicznej. Unikaj pracy w miejscach gdzie ciągle się ktoś kręci, np. w salonie i podobnych pomieszczeniach, aby zminimalizować rozpraszanie uwagi.

 

Warto pamiętać

Pamiętaj o robieniu przerw w ciągu dnia, ustaleniu harmonogramu i trzymaniu się go oraz stworzeniu wygodnego i komfortowego miejsca pracy. Stosując się do tych wskazówek i dbając o swoje zdrowie, będziesz w stanie w lepszy sposób zachować zdrową równowagę między życiem zawodowym a prywatnym.

Umów konsultację - Diagnoza ADHD

Wypełnij formularz i prześlij zgłoszenie