Chociaż „dialog grozi zrozumieniem” to przy rodzinnym stole mogą pojawić się komunikaty, które będą drogą do konfliktu. Nie ma ogólnej recepty, która pomogłaby uniknąć trudność w sztuce rozmowy. Istnieją jednak pewne zasady, które mogą być w tym pomocne.
„Uspokój się!”, „Jak ty mnie denerwujesz!”, „Czy ty mnie w ogóle słuchasz?!”. Tego typu komunikaty zwłaszcza w okresie świąt mogą być nam znane. Może znajdą się także osoby, których bożonarodzeniowym życzeniem będzie, aby NAPRAWDĘ porozmawiać z bliskimi, NAPRAWDĘ dowiedzieć się co u nich słychać i NAPRAWDĘ opowiedzieć swoją historię.
Komunikuj JA zamiast TY – starajmy się mówić o własnych emocjach, doświadczeniach zamiast przypisywać swoją perspektywę drugiej osobie. Mówmy: „Jestem na Ciebie zła” zamiast „Jak ty mnie denerwujesz”. W ten sposób dowiemy się co nasz rozmówca miał na myśli a unikniemy nadawania błędnej interpretacji.
Unikaj uogólnień – zdarza się, że w złości, czy w smutku kierujemy do bliskiej nam osoby komunikaty „Ty zawsze mnie denerwujesz”, „Ty nigdy mi nie pomagasz”, „Wszystko jest nie tak”, „Nic nie jest w porządku”. Warto jest odnosić się do bieżącej sytuacji i nie stosować tego typu generalizacji.
Stawiaj zdrowe granice w relacjach – dajmy sobie prawo do mówienia NIE i TAK w zależności od własnych potrzeb i przekonań. Pozwala to na stworzenie bezpiecznej przestrzeni dla obu stron rozmowy, do dzielenia się swoimi radościami i lękami.
Daj sobie prawo do emocji – emocje są nieodłączną częścią życia, więc uświadomienie sobie i zaakceptowanie tego, że są one naturalnym sygnałem z organizmu może być pomocne w relacjach interpersonalnych.
Uważność na emocje innych – pamiętajmy jednak o granicach oraz emocjach naszych bliskich, ponieważ wzajemny szacunek w interakcji jest podstawą komunikacji.
Chcesz umówić konsultację lub potrzebujesz porady z wyborem terapeuty?
Adres: ul. Romaszewskiego 11A/12,
Warszawa – Bielany
Email: kontakt@recyklingmysli.pl
Telefon: +48 535 260 553
Godziny otwarcia:
Pon-Pt: 08:00 – 21:00
Sobota: 09:00-15:00
Odwiedź nas na:
Baza wiedzy
Ataki paniki | Borderline |
ChAD | Depresja | Fobia | Stres | Zaburzenia lękowe | Zaburzenia nastroju | OCD | Zaburzenia | Zaburzenia osobowości
Przydatne linki
Terapia i wsparcie dla Ciebie
Psychoterapia poznawczo-behawioralna
Psychoterapia psychodynamiczna
Psychoterapia integracyjna
Psychoterapia dla młodzieży
Psychoterapia systemowa (rodzinna)
Psychoterapia indywidualna
Psychoterapia online
Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach
Psycholog sportu
Grupa terapeutyczna DDA
Diagnoza ADHD
Trening asertywności
Wypełnij formularz i prześlij zgłoszenie
Wypełnij formularz i prześlij zgłoszenie