Bez względu na to, jak przygnębiające wydaje się teraz życie, jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby już dziś poczuć się lepiej. Skorzystaj z poniższych informacji, aby pomóc sobie lub komuś z przyjaciół.
SPIS TREŚCI
Okres nastoletni może być naprawdę trudny i to zupełnie normalne, że od czasu do czasu czujesz się smutny lub rozdrażniony. Jeśli jednak te uczucia nie ustępują lub stają się tak intensywne, że czujesz się przytłaczająco beznadziejnie i bezradnie, możesz cierpieć na depresję.
Depresja wśród nastolatków to coś więcej niż chwilowy smutek lub przygnębienie. Jest to poważne i wyniszczające zaburzenie nastroju, które może zmienić sposób myślenia, odczuwania i funkcjonowania w życiu codziennym, powodując problemy w domu, szkole i życiu towarzyskim.
Osoba cierpiąca na depresję może czuć się beznadziejnie, może czuć się odizolowana i może mieć wrażenie, że dosłownie nikt jej nie rozumie.
Depresja jest znacznie częstszym zjawiskiem wśród nastolatków, niż mogłoby się wydawać. Zwiększona presja związana z nauką, wyzwania społeczne i zmiany hormonalne w okresie nastoletnim sprawiają, że około jedna na pięć osób w tym wieku cierpi na depresję.
Pamiętaj, że nie jesteś sam, a Twój stan nie jest oznaką słabości ani wadą charakteru.
Choć może się wydawać, że czarne chmury depresji nigdy się nie podniosą, jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc sobie w radzeniu z objawami, odzyskać równowagę i poczuć się znów bardziej pozytywnie, energicznie i z nadzieją.
Trudno jest opisać słowami, co dokładnie czuje się w depresji ponieważ nie wszyscy doświadczają jej w ten sam sposób. Dla niektórych nastolatków depresja charakteryzuje się poczuciem przygnębienia i rozpaczy. Dla innych jest to uporczywy gniew, pobudzenie lub po prostu przytłaczające poczucie „pustki”. Niezależnie od tego, jak depresja wpływa na Ciebie, istnieją pewne wspólne objawy, których możesz doświadczać:
tel: 116111, strona www
Wbrew pozorom depresja nie jest spowodowana jedynie brakiem równowagi chemicznej w mózgu, który można wyleczyć za pomocą leków. Przyczyną depresji jest raczej połączenie czynników biologicznych, psychologicznych i społecznych. Ponieważ okres nastoletni to czas wielkiego niepokoju i niepewności, prawdopodobnie doświadczasz wielu czynników, które mogą przyczynić się do wystąpienia objawów depresji. Mogą to być zarówno zmiany hormonalne, jak i problemy w domu czy w szkole, a także pytania o to, kim się jest i gdzie się jest.
Nastolatki są bardziej narażone na depresję, jeśli w ich rodzinie występowały przypadki depresji lub jeśli doświadczyły traumatycznych przeżyć we wczesnym dzieciństwie, takich jak utrata rodzica lub przemoc fizyczna lub emocjonalna.
Chcesz umówić konsultację lub potrzebujesz porady z wyborem terapeuty?
Adres: ul. Romaszewskiego 11A/12,
Warszawa – Bielany
Email: kontakt@recyklingmysli.pl
Telefon: +48 535 260 553
Godziny otwarcia:
Pon-Pt: 08:00 – 21:00
Sobota: 09:00-15:00
Odwiedź nas na:
Baza wiedzy
Ataki paniki | Borderline |
ChAD | Depresja | Fobia | Stres | Zaburzenia lękowe | Zaburzenia nastroju | OCD | Zaburzenia | Zaburzenia osobowości
Przydatne linki
Terapia i wsparcie dla Ciebie
Psychoterapia poznawczo-behawioralna
Psychoterapia psychodynamiczna
Psychoterapia integracyjna
Psychoterapia dla młodzieży
Psychoterapia systemowa (rodzinna)
Psychoterapia humanistyczno-egzystencjalna
Psychoterapia indywidualna
Psychoterapia online
Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach
Psycholog sportu
Grupa terapeutyczna DDA
Diagnoza ADHD
Wypełnij formularz i prześlij zgłoszenie