Niskie poczucie własnej wartości a lęk – jak przerwać błędne koło?

Niskie poczucie własnej wartości znacząco wpływa na Twoje życie, odbierając Ci szanse na rozwój osobisty i zawodowy. To właśnie dlatego nie wierzysz w siebie, często czujesz się wykorzystywany, nie potrafisz zaufać partnerowi i nie dążysz do spełniania marzeń. Stajesz się tylko biernym obserwatorem codziennych wydarzeń. Być może odczuwasz również silny lęk, który dodatkowo utrudnia codzienne funkcjonowanie. Chcesz dowiedzieć się, dlaczego niska samoocena łączy się z zaburzeniami lękowymi i jak można skutecznie z tym walczyć? Przeczytaj nasz artykuł, który przedstawia przyczyny, objawy oraz metody poprawy poczucia własnej wartości!

jak podniesc samoocene

Czy masz niskie poczucie własnej wartości? Objawy wskazujące na ten problem

Niskie poczucie własnej wartości objawia się na wiele sposobów, zarówno w sferze emocjonalnej, jak i w codziennych zachowaniach. Jego kluczową cechą jest brak wiary w siebie i negatywne myśli na swój temat. Typowe objawy wskazujące na ten problem to:

  • Chroniczne poczucie niedoskonałości – ciągle porównujesz się z innymi i masz wrażenie, że znacznie lepiej radzą sobie w życiu. Według Ciebie mają znacznie bardziej udany związek, ciekawszą osobowość i osiągają więcej sukcesów w pracy. W efekcie myślisz o sobie negatywnie, mimo nie wiesz, z jakimi trudnościami zmagają się Twoi bliscy i jakim kosztem osiągają te sukcesy.
  • Unikanie wyzwań – strach przed porażką i krytyką prowadzi unikania nowych sytuacji w życiu. Być może od dawna nie lubisz swojej pracy, ale boisz się, że w nowym miejscu byś sobie nie poradził, więc nawet nie próbujesz szukać czegoś nowego?
  • Nadmierne krytykowanie siebie – wewnętrzny krytyk jest stale obecny i niszczy wiarę we własne możliwości. Ciągle analizujesz swoje zachowanie i wytykasz sobie błędy – stale masz wrażenie, że mogłeś coś zrobić lepiej lub powiedzieć coś mądrzejszego.
  • Trudności w relacjach – lęk przed odrzuceniem i niskie poczucie własnej wartości utrudniają budowanie zdrowych relacji. Dajesz się wykorzystywać, wchodzisz w związki pełne przemocy i nie czujesz satysfakcji ze znajomości, bo nie mówisz nikomu o swoich potrzebach. Do tego ciągle towarzyszy Ci strach przed porzuceniem i nie rozumiesz, czemu ktoś w ogóle poświęca Ci swój czas. Pragniesz bliskości, a jednocześnie nikomu nie ufasz.
  • Problemy z podejmowaniem decyzji – brak pewności siebie sprawia, że każdy wybór staje się dla Ciebie źródłem ogromnego stresu. Nie masz wiary w zdolność do swojego osądu i boisz się brać odpowiedzialność za swoje działania.

Lęk a niskie poczucie wartości

Niska samoocena często łączy się z zaburzeniami lękowymi. Lęk może być zarówno przyczyną, jak i skutkiem zaniżonego poczucia własnej wartości. Osoby, którym brak wiary w siebie często zmagają się z różnymi formami lęku. Towarzyszy im:

  • Lęk społeczny – obawa przed oceną i krytyką w sytuacjach społecznych prowadzi do unikania interakcji z innymi.
  • Lęk uogólniony – stałe uczucie niepokoju i nadmierne zamartwianie się codziennymi sprawami.

Wtórnym efektem lęku społecznego jest poczucie izolacji, które prowadzi do jeszcze gorszego myślenia o sobie. Odrzucając okazje do spotkań z innymi, być może chronisz się przed potencjalnymi problemami i ostrymi słowami krytyki, jednak przecież inni mogą patrzeć na Ciebie w znacznie bardziej pozytywnym świetle niż Ty. Pozbawiasz się okazji do zacieśniania wartościowych więzi, a Twoje życie staje się psute i samotne.

Z kolei lęk uogólniony sprawia, że żyjesz w stałym napięciu i z trudem znajdujesz powody do radości. Ciągle zamartwiasz się, że coś pójdzie nie tak i nie wierzysz w to, że w razie kryzysu dasz sobie radę. Lęk i niska samoocena mogą prowadzić do prokrastynacji, chronicznego stresu i ogólnego poczucia niezadowolenia z życia. W skrajnych przypadkach mogą one przyczyniać się do rozwoju depresji, izolacji społecznej i innych poważnych zaburzeń psychicznych.

Skąd właściwie wynika niska samoocena i w czym przeszkadza?

Niska samoocena ma swoje korzenie w trudnych doświadczeniach życiowych. Często jej źródłem są:

  • Krytyczne wychowanie – surowi rodzice nie doceniali dziecka i wiecznie uważali je za niewystarczające. Zamiast wsparcia i pochwał ciągle było porównywane z rówieśnikami, którzy osiągnęli więcej.
  • Traumatyczne doświadczenia – przemoc ze strony bliskiej osoby, zaniedbanie czy bullying lub mobbing.
  • Niepowodzenia i porażki – do niskiego poczucia własnej wartości może doprowadzić na przykład utrata pracy lub zakończenie ważnej, wieloletniej relacji.
  • Porównywanie się z innymi – żyjemy w czasach, gdzie duży wpływ na nasze myśli ma Internet. Pozytywne przekazy w social media, w których roi się od sukcesów, mogą prowadzić do spadku samooceny szczególnie u młodych osób.

Osoby z niskim poczuciem własnej wartości często rezygnują z wyzwań, które mogłyby przynieść im sukces i satysfakcję. Skutkiem tego jest stagnacja i poczucie frustracji, które może się przerodzić w zaburzenia depresyjne i lękowe.

W wyniku odczuwanego lęku w kontaktach z innymi często pojawia się niepewność, zawstydzenie i poczucie nieadekwatności, co znacznie utrudnia budowanie autentycznych relacji. Jeśli jesteś w związku, to z powodu niskiego poczucia wartości możesz odczuwać nadmierną zazdrość o partnera i okazywać mu niezasłużony brak zaufania. Częste jest także uzależnienie od aprobaty i tendencja do unikania konfrontacji lub wręcz przeciwnie – nagłe wybuchy emocji w stresowych sytuacjach. 

Niskie poczucie własnej wartości – jak to zmienić?

Przezwyciężanie niskiego poczucia własnej wartości to proces, który wymaga sporo czasu i zaangażowania z Twojej strony. Dużą skuteczność daje terapia poznawczo-behawioralna, która pomaga zmienić negatywne myśli i przekonania na swój temat. Dla osób, które mają problemy w nawiązywaniu bliskich relacji z innymi, zalecana jest także terapia grupowa, która daje okazję ćwiczenia technik komunikacji pod okiem doświadczonego terapeuty.

  • Praca nad samoakceptacją to stopniowy proces, który wymaga systematycznej pracy nad sobą. Rozpoczyna się od zidentyfikowania i zrozumienia przyczyn negatywnych myśli o sobie.
  • Następnie ustalasz małe i osiągalne cele, które pomogą budować pewność siebie i opracowujesz plan wdrażania zmian w życie codzienne.

Profesjonalna pomoc terapeuty w całym procesie pomaga zrozumieć swoje emocje i myśli, pracować nad zmianą negatywnych wzorców i rozwijać umiejętności społeczne.

Niska samoocena i lęk to wyzwania, które można przezwyciężyć. Dzięki odpowiedniemu wsparciu możesz odbudować poczucie własnej wartości i prowadzić bardziej satysfakcjonujące życie. Nie bój się sięgnąć po pomoc – to pierwszy krok do pozytywnych zmian w Twoim życiu!

 

  1. Heszen I., Psychologia Stresu. Korzystne i niekorzystne skutki stresu życiowego (2013), Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa
  2. Oatley K., Jenkins J., Zrozumieć emocje (2003), Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa
  3. Zimbardo P., Johnson R., McCann, Psychologia – kluczowe koncepcje. Człowiek i jego środowisko. (2017), Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa
  4. Zimbardo P., Gerrig R., (2012), Psychologia i życie, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa

Powiązane z tym tematem:

Dołącz do zajęć

Wypełnij formularz i prześlij zgłoszenie

Umów konsultację - Diagnoza ADHD

Wypełnij formularz i prześlij zgłoszenie