Postaw na pewność siebie

 

Wielu sportowców zmaga się z trudnościami i niepowodzeniami. Jest to naturalna część sportu. Potrzeba jednak wytrwałości i ciężkiej pracy, by móc je pokonać i osiągnąć sukces. W drodze na szczyt może pomóc pewność siebie. Właśnie dzięki pewności siebie wielcy sportowcy tacy jak LeBron James czy Robert Lewandowski nie poddali się pod wpływem niekorzystnych okoliczności i zostali mistrzami. Też chcesz tego dokonać? W dalszej części artykułu dowiesz się, jak to zrobili James i Lewandowski. Tak jak oni postaw na pewność siebie!

 

Wypracuj marzenia

LeBron James pokonał wielką drogę, by zyskać to, na czym mu zależało. Jego celem było zostanie najlepszym koszykarzem w historii. Był na tyle pewny siebie, by dążyć do bycia najlepszym. LeBron musiał udoskonalić swój rzut za 3 punkty. Jego skuteczność sięgała 29% w jego debiutanckim sezonie w NBA, inni gracze nie trudzili się już nawet by go kryć. Wtedy postanowił zawalczyć o swoje marzenia. LeBron zaczął stosować wizualizację. O tej metodzie przeczytasz w dalszej części artykułu. Dzięki wizualizacji mógł on bardziej ufać i być pewnym swoich umiejętności. Jednak samo przygotowanie mentalne nie wystarczy, by stać się mistrzem. Musi być połączone z odpowiednio wyszkolonymi umiejętnościami. Dlatego LeBron wkładał ogromną pracę w wyćwiczeniu swoich rzutów. Po wielu treningach, wizualizacjach i pozostałych rzeczach przyczyniających się do jego rozwoju, jego skuteczność wzrosła do 40%. To, co osiągnął LeBron było efektem ogromnej determinacji i ciężkiej pracy, która płynęła z jego pewności siebie. Wierzył, że uda mu się osiągnąć cel i to przyczyniło się do jego sukcesu.

Kilka wskazówek od Boba Rotelli – znanego psycholog sportu (pracującego m.in. z James’em)
– zaufaj, że możesz walczyć o wielkie marzenia, ale później zajmij się procesem – tu i teraz, co jest ważne dzisiaj na treningu, w tym tygodniu.
– nikt nie wie jak długo zajmie Ci dochodzenie do upragnionych rezultatów. Ale jeżeli zanurzysz się w pracy i będziesz trenował to zwiększasz prawdopodobieństwo sukcesu
– dzięki wizualizacji i codziennym treningu nad ruchem, który jest ważny w Twoim sporcie obniżysz napięcie, co pozwoli Ci wykonywać zagranie/atak/sekwencję/odbicie bez świadomego kontrolowania tego co robisz. Najlepiej wykonujemy czynność ruchową, kiedy NIE myślimy. Ale do tego musimy powtórzyć ruch wiele razy, żeby nasze ciało mogło wykonywać ruch, a umysł odpuścił napięcie.

Od przeciętności do nadzwyczajności
Robert Lewandowski jest również przykładem tego, jak pewność siebie i związana z tym wytrwałość pozwala przezwyciężać trudności. Z przeciętnego zawodnika stał się jednym z najlepszych piłkarzy na świecie. Początki kariery Roberta nie były łatwe. Zaczęło się od problematycznej współpracy z Legią Warszawa, która szybko się zakończyła. Nie dostrzegli oni jego potencjału i postanowili z niego zrezygnować. Robert był w bardzo niekorzystnej sytuacji. Nie porzucił jednak swoich marzeń i gdy przeszedł do Znicza Pruszków okoliczności już bardziej sprzyjały piłkarzowi i mógł tam rozwinąć skrzydła. Kolejnym ogromnym krokiem w karierze Roberta był transfer do Borusii Dortmund. Gdy przyjechał do Niemiec, był wycofany, nie mówił po niemiecku, jego sylwetka była drobna, nieumięśniona. Pracował jednak bardzo ciężko i wytrwale, dzięki czemu zrobił wielki postęp w krótkim czasie. Jak sam mówi, nie omijał żadnego treningu, inni czasem nie przyszli, bo coś ich bolało, ale on był zawsze, często mimo bólu. Chciał pokazać, że da radę. W kolejnych latach rozwijał się coraz bardziej. Robert pragnął wygrać Ligę Mistrzów. Umożliwiło mu to przejście do Bayernu Monachium. Tam rozwijał się dalej i udało mu się osiągnąć cel. W 2020 r. razem z drużyną zdobył Ligę Mistrzów. Historia Roberta pokazuje, że ciężka praca może doprowadzić do niesamowitej zmiany sportowca. Szczupły, nieumięśniony zawodnik, niewyróżniający się na tle innych zmienił się w muskularnego, odnoszącego ogromne sukcesy piłkarza klasy światowej. Uczy nas to, jak wiele może zdziałać pewność siebie i związana z nią determinacja.

Spróbuj wizualizacji
Wzorując się na metodzie LeBrona Jamesa, zastosuj wizualizację i sprawdź, jakie może przynieść efekty. Nagraj krótki film, około 8-12 minut, w którym wykonujesz zadanie nad którym pracujesz (w przypadku LeBrona Jamesa był to rzut za 3 punkty). Ważne, żebyś włączył w proces wizualizacji różne zmysły. Dodaj zapachy, które zazwyczaj czujesz grając/trenując, poczuj w swojej wyobraźni jaką strukturę ma piłka, rakieta, woda (cokolwiek jest sportowym sprzętem w Twoim sporcie. Co zazwyczaj słyszysz, kiedy jesteś na zawodach albo trenujesz? Możesz dodać muzykę, którą lubisz, by skojarzyć wykonywaną czynność z dobrymi uczuciami płynącymi z ulubionych melodii. Możesz odtwarzać go sobie, najlepiej przed snem, by móc potem odświeżać ten obraz w myślach. Pamiętaj o regularności. Najlepsze efekty osiągniesz, gdy będziesz oglądał film codziennie, nie raz na tydzień.

Umów konsultację - Diagnoza ADHD

Wypełnij formularz i prześlij zgłoszenie