SPIS TREŚCI
Wielu terapeutów i badań potwierdza, że najbardziej skuteczną metodą w leczeniu zaburzeń lękowych jest terapia poznawczo-behawioralna. Dlaczego właśnie terapia w tym nurcie jest pomocna w przypadku zaburzeń lękowych?
Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) skupia się na zmianie pewnych schematów myślenia oraz przekonań (część poznawcza), a także zmianie zachowania i specyficznych sposobów reakcji (część behawioralna).
Wyróżnia ją:
Zorientowanie na wyznaczony cel i koncentracja na problemie
Skupienie na aktualnych problemach (zasada: najpierw gasimy pożar, później szukamy zapałki)
Relacja terapeutyczna jest równorzędna i opiera się na zaufaniu i empatii.
Pomagają one m.in zmniejszyć lęk i napięcie, wzmocnić kontrolę nad stresem, nauczyć się uspokajania w sytuacjach, które wzbudzają w nas lęk.
Świadomy oddech obniża ogólny niepokój i redukuje lęk poprzez skierowanie uwag na swój oddech. Kolejną metodą relaksacyjną jest progresywna relaksacja mięśni Jacobsona, jako że relaksacja mięśni powoduje relaksację umysłu. Również wizualizacja, czyli wyobrażenie sobie sytuacji czy otoczenia dla nas bezpiecznego i spokojnego uwalnia od lęku i niepokoju. Metoda mindfulness opiera się na świadomości emocji czy myśli doświadczanych w teraźniejszości oraz ich pełna akceptacja pozbawiona oceny.
Polega na koncentracji na naszych myślach, rozpoznawaniu ich i niejako patrzeniu na nie „z boku”. Dotarcie do kluczowych zniekształceń, fałszywych przekonań i ich transformacja jest kluczem do skutecznego procesu terapeutycznego.
Ich celem jest konfrontowanie się z sytuacjami i bodźcami lękowymi, aby oswoić się z nimi i nauczyć się na nie reagować. Ekspozycję przeprowadza się stopniowo, tak by nie pogłębić lęków (nazywamy to systematyczną desensytyzacją). Poprzez obserwację swoich reakcji osoba oswaja się z przedmiotem wywołującym lęk.
W fobiach, terapia ekspozycyjna jest stosowana w połączeniu z ćwiczeniami relaksacyjnymi i/lub wyobrażeniami. W połączeniu z nauką wywoływania stanu relaksu na życzenie, technika terapii stopniowo wystawia pacjentów na to, co ich przeraża i pomaga im radzić sobie z lękami.
Chcesz umówić konsultację lub potrzebujesz porady z wyborem terapeuty?
Adres: ul. Romaszewskiego 11A/12,
Warszawa – Bielany
Email: kontakt@recyklingmysli.pl
Telefon: +48 535 260 553
Godziny otwarcia:
Pon-Pt: 08:00 – 21:00
Sobota: 09:00-15:00
Odwiedź nas na:
Baza wiedzy
Ataki paniki | Borderline |
ChAD | Depresja | Fobia | Stres | Zaburzenia lękowe | Zaburzenia nastroju | OCD | Zaburzenia | Zaburzenia osobowości
Przydatne linki
Terapia i wsparcie dla Ciebie
Psychoterapia poznawczo-behawioralna
Psychoterapia psychodynamiczna
Psychoterapia integracyjna
Psychoterapia dla młodzieży
Psychoterapia systemowa (rodzinna)
Psychoterapia indywidualna
Psychoterapia online
Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach
Psycholog sportu
Grupa terapeutyczna DDA
Diagnoza ADHD
Trening asertywności
Wypełnij formularz i prześlij zgłoszenie
Wypełnij formularz i prześlij zgłoszenie