Uważne jedzenie – dlaczego warto spróbować?

Jak często delektujesz się jedzeniem i piciem, które spożywasz? 
Uważne jedzenie to praktyka, która pomaga uzyskać lepszą kontrolę nad swoimi nawykami żywieniowymi.  Wykazano, że sprzyja ona utracie wagi, ogranicza podjadanie i pomaga poczuć się lepiej. 

uważne jedzenie

Diety i błędne koło odchudzania

Według badań opublikowanych w 2020 roku, wyniki wykazały, że diety nie działają w celu utrzymania długoterminowej utraty wagi dla zdecydowanej większości ludzi.  Około 85% do nawet 95% osób z otyłością, które schudły, w ciągu kilku lat wraca do wagi wyjściowej lub nawet ją przekracza.

Osoby  zainteresowane utratą wagi i utrzymaniem jej, potrzebują bardziej zrównoważonego planu niż tylko przejście na dietę.
Nowe badanie wykazało (dostępne w j. ang tutaj), że większość diet rzeczywiście prowadzi do utraty wagi i obniżenia ciśnienia krwi, ale pożądane efekty w dużej mierze znikają mniej więcej po roku.

Czym jest uważne jedzenie?

Uważne jedzenie to świadomość chwili tu i teraz – bycia obecnym podczas spożywania posiłku. Uważne jedzenie polega na wykorzystaniu uważności (z ang. mindfulness) do osiągnięcia stanu pełnej uwagi na swoje doświadczenia, zachcianki i wskazówki płynące z naszego ciała podczas spożywania posiłków.  

Sposoby na praktykowanie uważnego jedzenia

  • jedzenie powoli i bez rozpraszania się
  • słuchanie swojego ciała – rozpoznawanie fizycznych sygnałów głodu i jedzenie tylko do momentu, kiedy czuje się sytość
  • rozróżnianie prawdziwych sygnałów głodu i bodźców 
  • angażowanie zmysłów poprzez zauważanie kolorów, odczuwanie zapachów, dźwięków, tekstur i smaków
  • uczenie się radzenia sobie z poczuciem winy i niepokojem związanym z jedzeniem
  • zauważanie wpływu jedzenia na nasze uczucia i sylwetkę
  • jedzenie w celu utrzymania ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia
  • docenianie jedzenia

Utrata wagi a uważne jedzenie

Uważne jedzenie nie jest dietą. To praktyka mająca na celu poprawę relacji z jedzeniem i ogólnego doświadczenia spożywanych pokarmów.

Zdecydowana większość badań zgadza się jednak co do tego, że uważne jedzenie pomaga schudnąć poprzez zmianę zachowań żywieniowych oraz redukcję stresu. (dostępne w j. ang tutaj)

Wiedza o niekorzystnym wpływie niektórych pokarmów na organizm, nie oznacza, że musisz wykluczyć te produkty ze spożywania.

Dzięki uważnemu jedzeniu, możesz nauczyć się cieszyć się smakiem i odczuciem pojedynczego ciasteczka w przeciwieństwie do zjedzenia bez świadomości całego opakowania słodyczy.

Poprzez zmianę sposobu myślenia o jedzeniu, trudne emocje, które mogą być związane z jedzeniem, zostają zastąpione świadomością, poprawą samokontroli i pozytywnymi emocjami.

 

Umów konsultację - Diagnoza ADHD

Wypełnij formularz i prześlij zgłoszenie