Zgodnie z Międzynarodową Klasyfikacją Chorób (ICD-11) (ang. syndrom burnout) syndrom wypalenia zawodowego, jest efektem przewlekłego stresu w miejscu pracy, z którym nie udało się skutecznie poradzić. Pierwsze symptomy wypalenia zawodowego pojawiają się w sposób trudno zauważalny, okazuje się, że w pewnym momencie nie jesteśmy w stanie podjąć żadnej działalności, która wymaga od nas koncentracji, wysiłku, zaangażowania.
Potocznie termin wypalenia zawodowego określany jest jako stan wyczerpania, utrata energii i entuzjazmu wobec wykonywanej pracy.
3 wymiary wypalenia zawodowego
Według Christiny Maslach, jednej z najsłynniejszych badaczek zajmujących się tą problematyką, wypalenie zawodowe ma trzy wymiary:
Przyczyny wypalenia zawodowego
Przyczyny wypalenia zawodowego mogą być różne, można podzielić je na dwie grupy:
Jak objawia się wypalenie zawodowe?
Znakiem ostrzegawczym są między innymi poniżej wymienione objawy:
– brak energii, ciągłe zmęczenie, niezdolność do regeneracji;
– niechęć do pracy, brak satysfakcji i przyjemności z jej wykonywania;
– poczucie braku skuteczności i braku osiągnięć;
– drażliwość, skłonność do agresywnych wybuchów;
– negatywne, cyniczne podejście do klientów i współpracowników;
– obniżone poczucie własnej kompetencji i skuteczności;
– problemy z koncentracją;
– obniżony nastrój, napięcie, irytacja, zniechęcenie, czy nawet obrzydzenie do pracy;
– objawy somatyczne: zawroty czy bóle głowy, zaburzenia snu, bóle kości i stawów wynikające ze stałego napięcia mięśniowego kumulującego się w organizmie, problemy z oddechem (wzdychanie), bóle głowy, bóle brzucha, kołatanie serca;
– obniżenie odporności (może przejawiać się np. częstszymi przeziębieniami).
Objawy te nie ustępują po wypoczynku czy nawet po długim urlopie, a koszty trwania w wypaleniu zawodowym mogą być bardzo wysokie, począwszy od drastycznego spadku motywacji do pracy, krótszą lub dłuższą niezdolność do wykonywania zawodowych zadań, po możliwość zachorowania na depresję, pojawienia się zaburzeń takich jak np. lęk uogólniony, uzależnienie od alkoholu, hazardu, narkotyków, zaburzeń snu, pogorszenia lub nawet rozpadu relacji rodzinnych.
Co warto zrobić by przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu?
W walce z wypaleniem zawodowym niezmiernie ważne jest określenie przyczyny. Szczególne istotny jest nacisk na wypoczynek, zachowanie balansu, czasami niezbędna jest praca nad zmianą myślenia o pracy i stosunku do niej. Najważniejsze w radzeniu sobie z wypaleniem zawodowym jest dotarcie do źródła problemu. Jeśli doszło do niego na skutek braku umiejętności asertywnego odmawiania, konieczna jest praca nad stawianiem granic oraz zwiększenie kompetencji w obszarze komunikacji z innymi ludźmi. W momencie, gdyby na przykład problem zaistniał na skutek mobbingu lub niekorzystnego zachowania ze strony szefa, konieczna może być zmiana pracy.
W zależności od stopnia zaawansowania dolegliwości oraz źródła wypalenia zawodowego, warto udać się po profesjonalną pomoc, do psychologa, psychoterapeuty czy psychiatry, którzy stosować będą odmienne działania.
W pierwszej kolejności warto zadbać o balans między pracą, a domem rodzinnym, konieczne jest ustalenie priorytetów życiowych oraz tak ułożenie życia i pracy, aby było ono zgodne z wartościami, a przy tym nie przeciążało w żadnym kierunku. Niezmiernie ważne jest zadanie sobie kilku istotnych pytań: jakie są moje talenty, jakie są moje wartości, na czym mi tak naprawdę zależy. Dopiero odpowiedź na te pytania pozwoli zdystansować się do zastanej rzeczywistości, zadbać o swój dobrostan.
O czym warto pamiętać by się nie ulec wypaleniu w pracy?
Jeśli nie rozpoznajesz u siebie symptomów wypalenia zawodowego, ale wyznajesz zasadę, że lepiej zapobiegać niż leczyć, nie zapominaj wdrożyć do codzienności kilka wymienionych niżej działań:
Autor: Renata Wernicka
Chcesz umówić konsultację lub potrzebujesz porady z wyborem terapeuty?
Adres: ul. Romaszewskiego 11A/12,
Warszawa – Bielany
Email: kontakt@recyklingmysli.pl
Telefon: +48 535 260 553
Godziny otwarcia:
Pon-Pt: 08:00 – 21:00
Sobota: 09:00-15:00
Odwiedź nas na:
Baza wiedzy
Ataki paniki | Borderline |
ChAD | Depresja | Fobia | Stres | Zaburzenia lękowe | Zaburzenia nastroju | OCD | Zaburzenia | Zaburzenia osobowości
Przydatne linki
Terapia i wsparcie dla Ciebie
Psychoterapia poznawczo-behawioralna
Psychoterapia psychodynamiczna
Psychoterapia integracyjna
Psychoterapia dla młodzieży
Psychoterapia systemowa (rodzinna)
Psychoterapia indywidualna
Psychoterapia online
Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach
Psycholog sportu
Grupa terapeutyczna DDA
Diagnoza ADHD
Trening asertywności
Wypełnij formularz i prześlij zgłoszenie
Wypełnij formularz i prześlij zgłoszenie