Każdy człowiek od czasu do czasu doświadcza zniekształceń poznawczych. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy czujemy się przygnębieni czy niespokojni.
Zapewne chciałbyś móc wyłączyć te myśli? Zniekształcenie poznawcze – to wyolbrzymiony schemat myślowy, który nie jest oparty na faktach. W konsekwencji prowadzi do postrzegania rzeczy w sposób bardziej negatywny, niż są w rzeczywistości. Czasami to właśnie te błędy myślowe, a nie dana sytuacja lub zdarzenie, mogą być przyczyną naszego lęku lub depresji.
SPIS TREŚCI
Schemat poniżej pokazuje, jak może wyglądać cykl błędnego myślenia, gdy ktoś ktoś zostanie zaproszony na ważne dla niego spotkanie.
Charakteryzuje się stwierdzeniami w kategoriach zerojedynkowych, „nigdy”, „zawsze”, „albo-albo”, „wszystko”, „nic”, „sukces” albo „porażka”.
Nazywane także myśleniem dychotomicznym, czarno-białym lub spolaryzowanym. To rodzaj zniekształcenia poznawczego prowadzi do myślenia skrajnościami, z pominięciem spektrum, które znajduje się pomiędzy nimi.
Taki ogląd sytuacji może sprawić, że nie dostrzega się złożoności danej sytuacji.
Myślenie typu „wszystko albo nic” zazwyczaj prowadzi do tworzenia nierealistycznych standardów i postrzegania wszystkiego, co nie jest doskonałe, jako porażki. Może to mieć wpływ na relacje z innymi i motywację oraz utrudnić próby zmiany zachowania.
W skrócie – polega na skupianiu się na negatywach z pominięciem pozytywnych elementów.
Selektywna uwaga polega na koncentrowaniu się na negatywnych aspektach danej sytuacji czy osoby przy jednoczesnym niedostrzeganiu ich pozytywnych stron.
To zakładanie, co ktoś inny myśli, nie mając na to dowodów.
Ten błąd myślenia polega na wnioskowaniu np. na podstawie czyjegoś zachowania, reakcji osoby czy komunikacji niewerbalnej. Wyciąganie wniosków bez wcześniejszej weryfikacji, co dana osoba uważa lub czuje np. poprzez zapytanie, co faktycznie myśli.
To zniekształcenie poznawcze, które jest podobne do filtru mentalnego, polega na ignorowaniu i zaprzeczaniu pozytywnych aspektów i szukaniu negatywnego przesłania lub ukrytego motywu.
Skupianie się na tym, że dana sytuacja przybierze najgorszy możliwy scenariusz. Myślenie katastroficzne może prowadzić do depresji i zaburzeń lękowych, które są z nimi ściśle związane. Katastrofizowanie jest związane z wyciąganiem pochopnych wniosków. W tym przypadku w każdym scenariuszu wyciąga się najgorszy możliwy wniosek, niezależnie od tego, jak bardzo jest on nieprawdopodobny.
Uzasadnienie emocjonalne jest błędem myślenia polegającym na wyciąganiu wniosków na podstawie swoich emocji, a nie obiektywnych faktów. Prowadzi do przekonania, że to, co czujesz, jest odzwierciedleniem rzeczywistości. W ocenie siebie i świata polegasz na „przeczuciach”, a nie na obiektywnych dowodach.
Dzięki psychoterapii poznawczo-behawioralnej (CBT) można nauczyć się rozpoznawać i kwestionować zniekształcenia poznawcze oraz błędy myślenia.
Zapoznając się z technikami CBT można nauczyć się jak przerywać cykl negatywnego nastawienia, które może być wywołane przez nasze myśli, i zastępować je zdrowszym, bardziej zrównoważonym sposobem myślenia.
Lista błędów myślenia i zniekształceń poznawczych jest długa, więcej na ten temat napiszemy w kolejnym artykule na naszym blogu.
Więcej informacji na temat psychoterapii CBT znajdziesz tutaj.
Chcesz umówić konsultację lub potrzebujesz porady z wyborem terapeuty?
Adres: ul. Romaszewskiego 11A/12,
Warszawa – Bielany
Email: kontakt@recyklingmysli.pl
Telefon: +48 535 260 553
Godziny otwarcia:
Pon-Pt: 08:00 – 21:00
Sobota: 09:00-15:00
Odwiedź nas na:
Baza wiedzy
Ataki paniki | Borderline |
ChAD | Depresja | Fobia | Stres | Zaburzenia lękowe | Zaburzenia nastroju | OCD | Zaburzenia | Zaburzenia osobowości
Przydatne linki
Terapia i wsparcie dla Ciebie
Psychoterapia poznawczo-behawioralna
Psychoterapia psychodynamiczna
Psychoterapia integracyjna
Psychoterapia dla młodzieży
Psychoterapia systemowa (rodzinna)
Psychoterapia humanistyczno-egzystencjalna
Psychoterapia indywidualna
Psychoterapia online
Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach
Psycholog sportu
Grupa terapeutyczna DDA
Diagnoza ADHD
Wypełnij formularz i prześlij zgłoszenie