Mity o relacjach

mity o relacjach

Nasza kultura ma wiele wyobrażeń miłości idealnej. Osoby żyją długo i szczęśliwie, rozumieją się bez słów i są doskonale dobrani. Jak dwie połówki jabłka. Czy taka miłość w ogóle istnieje? Przedstawiamy Ci 6 mitów o relacjach, które są bardzo często powtarzane, a mogą być niesamowicie krzywdzące i prowadzić do poważnych trudności a nawet zakończenia relacji/rozwodu.

MIT Potrzebujesz „drugiej połówki” żeby być kompletnym. 

Jeżeli masz takie przekonanie to szukasz „idealnie” pasującej do Ciebie osoby i stajesz się zależny od partnera/partnerki. Pojawia się strach, kontrola, zazdrość o druga osobę. Co często rzeczywiście powoduje problemy w relacji, które mogą się skończyć rozpadem związku.

FAKT Niczego Ci nie brakuje, jesteś kompletny/a. Relacja nie musi Cię dopełniać, razem z partnerem jesteście dwójką kompletnych osób, które są razem z wyboru.

 

MIT  Relacja sprawi, że będę szczęśliwy.

FAKT Tylko Ty możesz sprawić, że będziesz szczęśliwy. Nikt nie może być odpowiedzialny za Twoje szczęście poza Tobą. Na samym początku bardzo możliwe, że będziesz się czuł/a szczęśliwszy/a, z powodu hormonów, zafascynowania, zauroczenia, ale po jakimś czasie Twój poziom szczęścia będzie taki sam jak przed wejściem w relację.

MIT Budowanie związku to prosta sprawa, wiesz co robić instynktownie.

FAKT Budowanie relacji to ciągła nauka, poszerzanie samoświadomości i rozumienie różnic między płciami (nie stereotypów). Tworzenie związku to umiejętność – czyli można się w tym szkolić, poprawiać, dowiadywać nowych rzeczy. Nie da się zbudować relacji i już będzie działać. To proces, który wymaga ciągłej korekty, wspólnego zastanawiania się z partnerem co można poprawić, co przeszkadza drugiej osobie.

 

MIT Relacja to „maszynka” do zaspakajani potrzeb.

FAKT Relacja to nie transakcja biznesowa. Żeby budować relację warto widzieć człowieka, a nie osobę obwieszoną rzeczami, które może Ci dać. Oczywiście będąc ze sobą dajecie sobie różne rzeczy, ale z miłości, a nie z chęci uzyskania więcej, osiągnięcia konkretnych korzyści.

 

MIT  Rozumiemy się bez słów.

FAKT Nikt nie jest w stanie czytać Ci w myślach. Nawet jeżeli Twój partner/partnerka ma bardzo dużo chęci, to nie da rady rozszyfrować niewypowiedzianych słów. Dlatego warto mówić rzeczy, które Cię drażnią, irytują, od razu, z szacunkiem do drugiej osoby. Warto mówić wtedy o konkretnej sytuacji, nie uogólniając. Czasami możemy mieć wrażenie, że bliska osoba powinna się domyślić, ale jednak każdy z nas myśli  inaczej i nie jesteśmy w stanie zawsze przewidzieć co poczuje druga osoba.

MIT Dla związku trzeba poświęcić swoje pasje, hobby.

FAKT  Posiadanie swoich pasji, zainteresowań, życie poza związkiem – pozwala Ci być sobą. Nie rezygnuj z tego. Zamiast poczucia, że tracisz coś z powodu związku będziesz dawał z siebie więcej energii. Oczywiście będą dni kiedy z czegoś zrezygnujesz, bo chcesz pomóc swojemu partnerowi/partnerce, albo spędzić z nim czas, ale to nie znaczy, że masz na zawsze rezygnować z czegoś co daje Ci radość, bo teraz już jesteś w związku.

 

Od czego zacząć budowanie dobrej relacji?

Od samej/go siebie. Od dobrej relacji z samą/ym sobą. Przyjrzyj się temu co sprawia, że jesteś szczęśliwa/y, zamiast wierzyć, że ktoś Cię uszczęśliwi. Zadbaj o siebie. Zrozum swoją psychikę, co czujesz, jakie masz przekonania. Ucz się o tym jak funkcjonujesz. Poznaj siebie lepiej.

 

Umów konsultację - Diagnoza ADHD

Wypełnij formularz i prześlij zgłoszenie