Kilka słów o roli dietetyka

dietetyk

Coraz więcej ludzi zaczyna zdawać sobie sprawę, że to jak się odżywiamy, ma ogromne znaczenie w utrzymaniu zdrowia i dobrego samopoczucia. Podczas jedzenia wytwarzane są endorfiny, które sprawiają, że czujemy się szczęśliwi. Pożywienie, którego dostarczamy organizmowi, może również odgrywać kluczową rolę w procesach chorobowych.

W dzisiejszych czasach, w których każdy z nas jest zapracowany, a sklepy bombardują nas żywnością typu ,, ready to eat” coraz łatwiej ulec pokusie zjedzenia na szybko jakiegoś łatwo dostępnego posiłku.

Warto uświadomić sobie, że to, co zjemy, ma wpływ na nasze funkcjonowanie. Może nie od razu odczujemy skutki zaniedbania zasad zdrowego odżywiania, ale z czasem może to pośrednio doprowadzić do rozwinięcia się wielu chorób, takich jak np. otyłość, cukrzyca czy chorób układu trawiennego. 

Nierzadko dieta jest postrzegana stereotypowo i kojarzy się z jedzeniem samej sałaty. W diecie chodzi przede wszystkim o zbilansowane i pełnowartościowe odżywianie, w którym będziemy słuchać naszego organizmu. W takim sposobie żywienia jest miejsce na ogół na żywność z każdej grupy produktów, ale z umiarem. Sytuacja może wyglądać inaczej, gdy mamy do czynienia z chorobami, takie jak np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego w czasie zaostrzenia, czy zespół jelita wrażliwego – w którym należy szczególnie zwrócić uwagę na nasze posiłki, gdyż dzięki temu możemy zaoszczędzić sobie dodatkowych dolegliwości i w konsekwencji poprawić komfort życia.

W wielu alergiach pokarmowych wręcz niezbędne jest wprowadzenie diet eliminacyjnych. Takie diety często są źle zbilansowane, a co za tym idzie niedoborowe. Niewłaściwie dobrana dieta może doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia i niedożywienia. Dietetyk odgrywa kluczową rolę, ponieważ posiada specjalistyczną wiedzę z zakresu żywienia także w przypadku różnych chorób, dlatego może skutecznie wesprzeć pacjenta. Dietetyk przeprowadza również konsultację z elementami edukacji żywieniowej, w której trakcie odpowie na wszystkie nurtujące Cię pytania, a także ułoży indywidualny jadłospis, który będzie cennym wsparciem dla osoby wymagającej takiej pomocy.

Jeżeli cierpisz na chorobę, alergię pokarmową, masz nadwagę lub chciałbyś zmienić dotychczasowe nawyki żywieniowe, nie należy robić tego na własną rękę. Najlepiej podjąć współpracę ze specjalistą w tej dziedzinie. Z pewnością z takiego spotkania pozyskasz ogrom wiedzy i odniesiesz również wiele korzyści, nie tylko zdrowotnych.

Autor artykułu:

Wiktoria Łyś

dietetyk

Umów konsultację - Diagnoza ADHD

Wypełnij formularz i prześlij zgłoszenie