Technika uziemienia – samopomoc podczas stanów lękowych.

technika uziemiania

Kiedy odczuwasz niepokój, prawdopodobnie jesteś tak głęboko pogrążony w swoich myślach i reakcjach na to uczucie (strach, obawy), że nie jesteś świadomy rzeczywistej, obecnej chwili. Identyfikacja tego uczucia strachu lub zauważenie, że twoje myśli oddalają się od ciebie, to wskazówki do zauważenia lęku. Nakłonienie ciała do wyłączenia reakcji na to uczucie jest jednym ze sposobów na odzyskanie kontroli. 

Nie ma jednego rozwiązania dla wszystkich, ale zapoznanie się ze sposobami uziemienia jest dobrym początkiem procesu. Pozwalając sobie na ponowne połączenie się z tu i teraz, jest sposobem na danie sobie znać, że strach (przed przyszłością lub żal za przeszłością) nie ma zastosowania w tym momencie. Używasz swojego ciała, aby pomóc wyłączyć reakcję na strach.

Twój ośrodkowy układ nerwowy wykrył zagrożenie i tak jak detektor dymu, musi zostać przekonany, że to tylko przypalony tost, a nie pożar domu, aby się wyłączyć. 

Uziemienie techniką pięciu zmysłów. 

Skoncentruj się przez chwilę na oddechu. 

Oddychaj głęboko, powietrze wciągaj przez nos i wypuszczaj przez usta. 

Powoli rozejrzyj się wokół siebie i znajdź:

Pięć rzeczy które możesz zobaczyć: „Widzę chmury na niebie, widzę drzewa, świat za oknem…”.

Cztery rzeczy które możesz poczuć; „Czuję ziemię pod moimi stopami, miękki dotyk moich ubrań na mojej skórze, płatki śniegu na twarzy…”

Trzy dźwięki, które możesz usłyszeć: „Słyszę ruch uliczny, odgłosy natury, bawiące się dzieci”.

Dwie rzeczy, które możesz poczuć; „Czuję zapach kawy. Czuję zapach mandarynek”.

Jedna rzecz, którą możesz posmakować; „Czuję smak herbaty”.

Praca z terapeutą poznawczo-behawioralnym może pomóc Ci zbadać swoje myśli, uczucia i zachowania oraz pomóc Ci zrozumieć, skąd biorą się Twoje zmartwienia. Terapeuta nauczy Cię różnych technik, które pomogą Ci zrozumieć to, co myślisz i zmienić sposób, w jaki postrzegasz te myśli.

Zrozumienie, w jaki sposób zmienić swoje myśli i postrzeganie, wpłynie na to, jak się czujesz i jak się zachowujesz. Oprócz tego, terapeuta może pomóc w nauczeniu Cię technik uspokajających i innych strategii, które pomogą Ci poradzić sobie z lękiem, a w końcu pozwolą Ci prowadzić bardziej satysfakcjonujące życie.

Umów konsultację - Diagnoza ADHD

Wypełnij formularz i prześlij zgłoszenie