Psychoterapia systemowa (rodzinna)

Terapia systemowa (rodzinna) jest szczególnie skuteczna w przypadku problemów dzieci i dorosłych. Może zajmować się szeregiem problemów w codziennym życiu rodziny.

 
terapia-systemowa

Psychoterapia systemowa (rodzinna) – czym jest?

 
Spróbuj wyobrazić sobie, że Twoja rodzina podczas wspólnego obiadu jest systemem.  W niektórych rodzinach ich członkowie mogą wspólnie ze sobą rozmawiać w przyjaznej atmosferze. Inni mogą siedzieć w ciszy przez cały posiłek nie odzywając się do siebie nawzajem. Dla niektórych rodzin czas wspólnego obiadu może być najlepszym momentem do sprzeczek i kłótni. W niektórych rodzinach członkowie w ogóle nie jadają wspólnie. Taki schemat powtarza się przy każdym posiłku. Psychoterapeuta systemowy określiłby to mianem „wzorców”.

Psychoterapeuta rodzinny i systemowy może pomóc w przyjęciu innej pozycji, pracując z poszczególnymi członkami rodziny lub z całą rodziną. Może przyjrzeć się temu, jak różne czynniki wpływają na ludzi w systemie. Pomoże podkreślić mocne strony, odporność i dostępne zasoby oraz to, w jaki sposób każdy przyczynia się do funkcjonowania systemu.

Kiedy warto skorzystać z psychoterapii rodzinnej?

Terapia rodzinna może pomóc w wielu kwestiach, od trudności w związkach po radzenie sobie z traumą i chorobą psychiczną. Wskazania do konsultacji psychologicznej oraz przykłady kiedy psychoterapia systemowa może pomóc:

  • Kiedy rodzina/para/osoba chce poprawić swoje relacje.
  • Kiedy jeden z członków rodziny zmaga się z uzależnieniem.
  • Kiedy członek rodziny żyje z chorobą psychiczną.
  • Kiedy członek rodziny ma zaburzenia odżywiania.
  • Kiedy członek rodziny jest niepełnosprawny lub cierpi na przewlekłą chorobę.
  • Kiedy rodzice/opiekunowie są zaniepokojeni zachowaniem dziecka.
  • Kiedy jest separacja i rodzice martwią się o jej wpływ na rodzinę.
  • Kiedy dziecko doświadcza trudności w szkole.
  • Kiedy rodzina radzi sobie z utratą lub traumą.
  • Kiedy członkowie rodziny przechodzą zmiany w życiu (np. narodziny dziecka, przeprowadzka, zmiana szkoły, ślub itp.).

Terapia rodzinna – na czym polega ?

 
Poświęcenie czasu na rozmowę i słuchanie może być trudne w codziennych wydarzeniach życia rodzinnego, dlatego sesje terapii rodzinnej dają Ci specjalną możliwość oraz poufną przestrzeń, aby to zrobić.

Na początku pierwszej sesji terapeuta wysłucha z jakimi trudnościami przychodzisz. Może również wyjaśnić, w jaki sposób będzie w stanie udzielić wsparcia i omówić plan przyszłych sesji. Zazwyczaj cała rodzina spotyka się na terapii w jednym pomieszczeniu, aby wszyscy mogli mówić i słyszeć się nawzajem. 

Terapeuci unikają opowiadania się po jakiejś stronie lub obwiniania poszczególnych osób. Zamiast tego będą starali się zaangażować rodzinę jako całość i wspólnie z pacjentem zastanowić się, jak można pójść naprzód. Terapeuta powinien dać każdemu dużo czasu na wypowiedź, a typowa sesja trwa od 50 do 90 minut. Często sesje odbywają się co tydzień, ale terapeuta może omówić z Tobą ich częstotliwość podczas pierwszego spotkania.

 

Cel i efekty terapii systemowej

 
Terapia systemowa ma na celu pomóc członkom rodziny lepiej zrozumieć siebie nawzajem, zmienić negatywne, nieadaptacyjne zachowania i rozwiązać konflikty. 
Rodziny mogą być bardzo skomplikowane. Wszyscy jesteśmy wyjątkowi, mamy różne perspektywy i doświadczamy wydarzeń życiowych w nieco odmienny sposób. Kiedy dodamy do tego dynamikę rodziny, nie jest zaskoczeniem, że relacje mogą stać się napięte. Wszystkie trudności i problemy w rodzinie mogą być ciężkie i wymagające dla członków rodziny, ponieważ razem z rodziną spędzamy ogromną część życia, szukamy wsparcia, dajemy sobie uwagę, czas i bliskość, a kiedy wszystko zaczyna się komplikować tracimy bezpieczną przystań. Dlatego warto zadbać o wspólną komunikację oraz zrozumienie siebie nawzajem. Terapia systemowa pozwoli w bezpiecznej przestrzeni wysłuchać innych członków rodziny, zobaczyć ich perspektywę i w dłuższej perspektywie poszukać sposobów komunikacji, które byłyby najkorzystniejsze dla wszystkich członków rodziny.
 

Kto bierze udział w sesji terapii systemowej?

Wszystko zależy od problemu, który wymaga wsparcia. Psychoterapeuci rodzinni i systemowi mogą pracować z niektórymi członkami rodziny np. z dziećmi i dorosłymi indywidualnie lub z parami lub całą rodziną.

Co zrobić, jeśli członek rodziny nie chce przyjść na terapię rodzinną?

Dla niektórych członków rodziny pomysł terapii rodzinnej może wydawać nie do przyjęcia. W takim przypadku warto zorganizować spotkanie z terapeutą i członkiem rodziny, dając mu szansę na zadanie wszelkich pytań przed rozpoczęciem sesji terapeutycznych. Terapeuci rodzinni będą w stanie wyjaśnić, na czym polega terapia i spróbują się znaleźć taki sposób pracy, który będzie odpowiedni dla wszystkich. 

Czy mogę spotkać się z terapeutą rodzinnym sam?

Możesz spotkać się z terapeutą rodzinnym jako osoba indywidualna. Dla wielu osób pomocna jest obecność rodziny na sesjach, aby wspólnie omówić to, co się dzieje, ale oczywiście nie zawsze jest to możliwe i nie wszyscy chcą. Spotkania z terapeutą rodzinnym jako osoba indywidualna nadal mogą być bardzo pomocne.

  • Magdalena Lipiec​

 Psychoterapeuta

Umów konsultację - Diagnoza ADHD

Wypełnij formularz i prześlij zgłoszenie