Zaburzenie paniczne jest częstym zaburzeniem lękowym.
Atak paniki odnosi się do silnego ataku lęku bez powodu, któremu towarzyszą objawy somatyczne (kołatanie serca, przyspieszony oddech, dreszcze, zawroty głowy, a nawet utrata przytomności).
Zaburzenia paniczne to spontaniczne, niespodziewane ataki złego samopoczucia, któremu towarzyszy strach lub lęk w połączeniu z różnymi objawami somatycznymi, które występują w odstępach
od kilku razy w roku do kilku razy dziennie i charakteryzują się niespokojnym oczekiwaniem na następny atak paniki.
SPIS TREŚCI
Atak paniki charakteryzuje się napadem strachu, paniki lub niepokoju oraz uczuciem wewnętrznego napięcia w połączeniu z 4 lub więcej z poniższych objawów:
1) Silne kołatanie serca, szybkie bicie serca.
2) Pocenie się.
3) dreszcze, drżenia, uczucie wewnętrznego drżenia.
4) Duszność, wrażenie braku tchu.
5) Dławienie się lub trudności w oddychaniu.
6) Ból lub dyskomfort po lewej stronie klatki piersiowej.
7) Nudności lub inne objawy żołądkowo-jelitowe.
8) Uczucie zawrotów głowy lub omdlenia.
9) Poczucie nierealności lub izolacji od samego siebie.
10) Strach przed popadnięciem w obłęd lub popełnieniem niekontrolowanego czynu.
11) Strach przed śmiercią.
12) Uczucie drętwienia lub mrowienia (parestezja) w kończynach.
13) Dreszcze lub uderzenia gorąca
Doświadczenie może się różnić w zależności od osoby, ale są to najczęstsze objawy.
Jeśli masz tendencję do bycia bardziej wrażliwym/ą na stres lub często doświadczasz negatywnych emocji, możesz być bardziej podatny/a na ataki paniki. Osoby, których członkowie rodziny cierpią na zaburzenia lękowe, również mogą być bardziej narażone na ataki paniki, co sugeruje istnienie czynnika genetycznego. Z badań wynika, że kobiety są bardziej niż mężczyźni narażone na wystąpienie zaburzeń lękowych, takich jak zaburzenia paniczne.
Pewnie zastanawiałeś/aś się czy ataki paniki można wyleczyć? Podobnie jak fobie i inne zaburzenia lękowe – ataki paniki są uleczalne. Można nauczyć się powstrzymywać i zapobiegać łagodnym atakom paniki oraz całkowicie pozbyć się poważnych ataków.
Leczenie napadów paniki może obejmować psychoterapię, leki lub kombinację obu tych metod. Terapie koncentrują się na zmniejszeniu częstotliwości i intensywności ataków. Rodzaj terapii, którą zaleci specjalista, może zależeć od wielu czynników, w tym od rozpoznania, historii choroby, nasilenia się objawów czy preferencji pacjenta.
Ważne
Zaburzenia paniczne powinny być leczone przede wszystkim przez psychoterapeutę, ponieważ przyczyna zaburzeń jest podświadoma.
Z zaburzeniami lękowymi można walczyć latami za pomocą beta-blokerów i leków uspokajających, ale bez psychoterapii leki są często bezużyteczne – leczą skutek, a nie przyczynę. Jeśli osoba doświadczająca lęków napadowych jest prawidłowo zdiagnozowana i regularnie uczęszcza na terapię, leczenie zaburzeń panicznych może być skuteczne i krótkoterminowe, nawet bez użycia leków.
Istnieją różne rodzaje terapii, które mogą być stosowane, ale podejście znane jako terapia poznawczo-behawioralna (CBT) jest często zalecane w przypadku ataków paniki i zaburzeń lękowych. Terapia CBT koncentruje się na pomocy ludziom w identyfikacji myśli, które przyczyniają się do uczucia strachu i niepokoju i zastąpienia ich bardziej pomocnymi, realistycznymi. Dzięki temu procesowi ludzie mogą nauczyć się, że sytuacje, które wywołują ataki, nie są tak przerażające, jak wcześniej sądzili.
Nasi terapeuci pomogą Ci znaleźć przyczyny napadów paniki i przepracować je w trakcie terapii, zastępując negatywne, destrukcyjne postawy pozytywnymi, które dadzą Ci poczucie pewności siebie i kontroli. Oprócz terapii poznawczej, leczenie napadów paniki obejmuje: terapię zorientowaną na ciało, trening relaksacyjny, biofeedback i inne techniki. W napadach paniki leki są stosowane tylko jako dodatkowa metoda w początkowych stadiach, a pacjenci mogą stopniowo znaleźć spokój bez środków uspokajających.
Jeśli doświadczasz ataku paniki lub obawiasz się, że możesz go mieć, pomocne mogą się okazać metody takie jak:
Głębokie oddychanie: Może to pomóc zapobiec szybkiemu oddychaniu lub hiperwentylacji, które bardzo często występują podczas ataku paniki.
Trening Jacobsona: czyli progresywna relaksacja mięśni: Polega na napinaniu, a następnie rozluźnianiu mięśni w całym ciele; regularnie ćwicząc, można nauczyć się, jak wywoływać reakcję relaksacyjną w stanach niepokoju lub stresu
Uważność (Mindfulness): Polega to na uziemieniu się i byciu bardziej świadomym tego, co dzieje się z ciałem w danej chwili.
Wizualizacja: Wiąże się to z myśleniem o czymś, co jest dla Ciebie uspokajające i relaksujące; wyobrażenie sobie tej sceny w umyśle może pomóc Ci w wywołaniu reakcji relaksacyjnej w celu zwalczenia uczucia lęku.
Chcesz umówić konsultację lub potrzebujesz porady z wyborem terapeuty?
Adres: ul. Romaszewskiego 11A/12,
Warszawa – Bielany
Email: kontakt@recyklingmysli.pl
Telefon: +48 535 945 089
Godziny otwarcia:
Pon-Pt: 08:00 – 21:00
Sobota: 09:00-15:00
Odwiedź nas na:
Baza wiedzy
Ataki paniki | Borderline |
ChAD | Depresja | Fobia | Stres | Zaburzenia lękowe | Zaburzenia nastroju | OCD | Zaburzenia | Zaburzenia osobowości
Przydatne linki
Terapia i wsparcie dla Ciebie
Psychoterapia poznawczo-behawioralna
Psychoterapia psychodynamiczna
Psychoterapia integracyjna
Psychoterapia dla młodzieży
Psychoterapia Gestalt
Psychoterapia systemowa (rodzinna)
Psychoterapia humanistyczno-egzystencjalna
Psychoterapia indywidualna
Psychoterapia online
Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach
Psycholog sportu
Grupa terapeutyczna DDA
Grupa zdrowego odchudzania