Dlaczego psychospołeczne aspekty środowiska pracy są tak ważne dla dobrego samopoczucia?

Gdy Google prowadziło badania nad tym, co stanowi o sukcesie ich  zespołów, okazało się, że jednym z najważniejszych elementów jest bezpieczne psychospołeczne środowisko pracy. Chodzi po prostu o to, aby ludzie odważyli się mówić to, co myślą i czują, i gdzie jest miejsce na błędy. 

artykul 1

Zła atmosfera w pracy może być przyczyną wypalenia

W dobrym środowisku pracy pracownicy odważą się powiedzieć, jeśli mają zbyt wiele na głowie.  Wszystko po to, aby zapewnić psychiczne zdrowie i unikać stresującego środowiska pracy w przyszłości. Gdy atmosfera w pracy jest zła, pracownicy czują się zestresowani i zaniepokojeni. Mogą bać się zakomunikować, jeśli przypadkiem zobowiązali się do zadania, którego nie są w stanie wykonać lub które nie do końca nie rozumieją. Wiele osób nie lubi swojej pracy, a zadania wydają się niczym góra do pokonania. W dłuższej perspektywie może to prowadzić do wypalenia, które może mieć wiele negatywnych konsekwencji.

Czym jest psychospołeczne środowisko pracy?

Praca to nie tylko zadania, które otrzymujemy, spotkania, w których uczestniczymy, czy maile, które wysyłamy! Miejsce pracy pełni również ważną funkcję dla nas, jako ludzi, by czuć się potrzebnymi i dobrze spędzić czas ciągu dnia. Dlatego ważne jest, aby środowisko pracy było sprzyjające. W ostatnich latach coraz więcej osób zwraca uwagę na wartość dobrego psychospołecznego środowiska pracy, w którym pracownicy są zachęcani do komunikowania się i zadawania pytań na tematy, które mogą wydawać się nieco niewygodne. Chodzi także o bardziej ogólne relacje między tobą jako jednostką a grupą, z którą pracujesz. Jeśli czujesz się bezpiecznie, zarówno gdy się rozwijasz, jak i gdy doświadczasz porażek i sukcesów –  istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziesz czuć się dobrze w swoim środowisku pracy.

Jak wpływa stresujące środowisko pracy na pracowników?

Konflikty interpersonalne, trudności w komunikacji, różnice zdań między współpracownikami mogą tworzyć toksyczną atmosferę pracy i wpływać negatywnie na dobre samopoczucie pracowników. Gdy pracownicy nie otrzymują odpowiedniego wsparcia, wskazówek lub informacji zwrotnych od swoich przełożonych, mogą czuć się zagubieni, niepewni i zestresowani. Nadmiar obowiązków, presja na wyniki – to wszystko może umykać naszej uwadze, a gdy te wszystkie sytuacje się skumulują – szybko przenikają poza ściany biura.

Pojawienie się objawów psychosomatycznych – ból brzucha, ból pleców, bóle głowy, to zdecydowanie komunikaty sugerujące, że nadszedł czas, aby powiedzieć „stop”. Zaniedbywanie zdrowia psychicznego może przynieść negatywne skutki – zarówno dla życia zawodowego, jak i prywatnego.

Zła komunikacja prowadzi do stresującego środowiska pracy.

Wszyscy jesteśmy różni. Niektórzy lubią wykonywać zadania na ostatnią chwilę, inni wolą mieć dużo czasu. Poprzez wcześniejsze poznanie mocnych i słabych stron innych osób oraz próbę zaakceptowania ich, współpraca będzie lepiej się układać. Pamiętaj, że często istnieje więcej niż jedno rozwiązanie dla danego zadania! To, że zawsze robiono coś w określony sposób, nie oznacza, że jest to najlepszy sposób. A to, że jakiś pomysł jest nowy, nie oznacza, że jest lepszy od starego i na odwrót. Kluczowym słowem dla dobrego psychospołecznego środowiska pracy jest komunikacja.

 

Umów konsultację - Diagnoza ADHD

Wypełnij formularz i prześlij zgłoszenie