Psychoterapia online – równie skuteczna, jak ta w gabinecie?

psychoterapia-online-blog


Czy psychoterapia online jest dla mnie?

Oczywiście nie musisz mieć do czynienia ze zdiagnozowanym problemem zdrowia psychicznego, takim jak depresja czy lęk, aby skorzystać z terapii. Jeśli aktualnie  przechodzisz przez trudny okres w swoim życiu, taki jak rozwód, żałoba czy bezrobocie, nagłe zmiany życiowe psychoterapia może Ci pomóc. Nawet jeśli zmagasz się z codziennymi problemami, takimi jak niska samoocena, problemy ze snem czy przytłaczający Cię stres odpowiedni terapeuta może zapewnić Ci wsparcie jakiego aktualnie potrzebujesz oraz może pomóc Ci w dokonaniu pozytywnych zmian w Twoim życiu.

Terapia online może być skutecznym i wygodnym sposobem dostępu do usług w zakresie zdrowia psychicznego. To, czy psychoterapia online może być dla Ciebie odpowiednia, zależy od Twojego stanu zdrowia i nasilenia objawów, osobowości, przyzwyczajeń.

Jeśli jesteś zainteresowany podjęciem terapii online, poczytaj o tym jak wygląda taka forma terapii. Nie bój się zadawać pytań. Zawsze możesz też umówić się na pierwszą konsultację, żeby zobaczyć czy taka forma jest dla Ciebie. Bardzo ważne jest, żeby znaleźć takiego psychoterapeutę/kę, który Ci odpowiada i z którym chcesz pracować.

Jakie są wyniki badań naukowych dotyczących psychoterapii online?

Ważnym elementem skutecznej terapii jest relacja między terapeutą a pacjentem. Wiele osób zastanawia się, czy komunikacja cyfrowa może dostarczyć odpowiednich możliwości, żeby taką relację zbudować.

Pomimo tych obaw, badania konsekwentnie pokazują, że terapia online może być bardzo skuteczna w przypadku wielu trudności związanych ze zdrowiem psychicznym. Poniżej przedstawiamy wyniki kilku badań:

Badanie z 2014 roku opublikowane w Journal of Affective Disorders wykazało, że leczenie online było tak samo skuteczne jak leczenie twarzą w twarz w przypadku depresji.

Badanie z 2018 r. opublikowane w Journal of Psychological Disorders wykazało, że psychoterapia poznawczo-behawioralna online jest, „skuteczną, akceptowalną i praktyczną opieką zdrowotną.” W badaniu stwierdzono, że psychoterapia poznawczo-behawioralna online była równie skuteczna jak leczenie twarzą w twarz w przypadku dużej depresji, zaburzenia panicznego, zaburzenia lęku społecznego i uogólnionego zaburzenia lękowego.
Badanie z 2014 r. opublikowane w Behaviour Research and Therapy wykazało, że terapia poznawczo-behawioralna online była skuteczna w leczeniu zaburzeń lękowych. Pozytywne zmiany utrzymywały się po roku obserwacji.

Potencjalne wady psychoterapii online

W Recykling Myśli staramy się zapewnić wszystkim dostęp do wysokiej jakości opieki w zakresie zdrowia psychicznego, bez względu na to, gdzie się znajdują. Psychoterapia online może być świetnym sposobem na uzyskanie potrzebnej pomocy. Pamiętaj jednak, że ważne jest, aby przed podjęciem decyzji o podjęciu psychoterapii online poznać także potencjalne wady tego rozwiązania.
Jeśli nie jesteś w stanie zapewnić sobie odpowiednio prywatnego miejsca, w którym podczas rozmowy będziesz mógł/mogła czuć się komfortowo i bezpiecznie możesz czuć się skrępowany/a i trudniej będzie Ci rozmawiać o pewnych kwestiach ze specjalistą.
Psychoterapia w formie stacjonarnej może być lepszym rozwiązaniem  dla osób zmagających się zaawansowanym uzależnieniem lub bardziej złożonymi objawami zaburzeń psychicznych (np. schizofrenia, psychozy, ChAD).

Korzyści z terapii psychologicznej online

Osoby mieszkające na terenach podmiejskich lub mające problemy z transportem mogą mieć łatwiejszy dostęp do terapii. Osoby, które chcą zaoszczędzić czas na dojazdach mogą po prostu włączyć laptop we własnym domu. Planowanie terapii online jest wygodniejsze dla wielu ludzi, nie musi uwzględniać czynników zewnętrznych, które dzieją się w czasie dojazdów. Klienci, którym zależy na anonimowości nie muszą się martwić, że zobaczą w poczekalni osoby, które znają. Niektórym osobom może być łatwiej ujawnić prywatne informacje, gdy dzielą się nimi przez ekran komputera.

Osoby z lękami, zwłaszcza społecznymi, częściej korzystają z pomocy psychoterapeutów pracujących online.

Podsumowując, to czy terapia online będzie skuteczna często zależy od tych samych czynników, które określają skuteczność każdego rodzaju terapii:  relacja terapeutyczna, to jak bardzo jesteś w stanie się otworzyć, i praca, którą jesteś gotów/a włożyć w proces terapeutyczny.

terapia online

Sprawdź jak przygotować się do sesji online.

Psychoterapia poznawczo-behawioralna

Terapia pomaga zmienić sposób myślenia i zachowania, przez co przyczynia się do poprawy samopoczucia
Zobacz więcej

Psychoterapia dla młodzieży

Okres nastoletni to bardzo ważny czas w rozwoju. Wielu nastolatków waha się przed rozmową z kimś o swoich problemach. Czasami nawet kilka sesji terapeutycznych może mieć ogromny wpływ na ogólne samopoczucie
Zobacz więcej

Psychoterapia systemowa (rodzinna)

Terapia rodzinna jest rodzajem psychoterapii, które może pomóc członkom rodziny w poprawie komunikacji i rozwiązywaniu konfliktów
Zobacz więcej

Umów konsultację - Diagnoza ADHD

Wypełnij formularz i prześlij zgłoszenie